Příběhy na pokračování v časopisu Pionýr

Text dotazu

Dobrý den, potřeboval bych zjistit, jaké příběhy (beletristické, na pokračování) byly publikovány v časopise Pionýr v letech 1982-1984. Autor+název. Jste jedna z knihoven, které mají tyto čísla v archívu. Dá se to zjistit?

Odpověď

Dobrý den,

dohledání článků z časopisu Pionýr je možné dvěma způsoby. Existuje článková bibliografie ČČČ (Články v českých časopisech), která výběrově zachycuje článkovou produkci z českých periodik v letech 1953-1990. Časopis Pionýr je jedním z excerpovaných periodik, ale vzhledem k výběrovosti článků nelze s jistotou říci, že se do přehledu článků dostaly všechny příspěvky zveřejněné v daném čísle. Pokud byste tuto bibliografii chtěl využít, je ve fondu různých knihoven ČR, mimo jiné i Národní knihovny ČR v Referenčním centru (http://www.nkp.cz/sluzby/dulezite-odkazy/studovny/refc).

Ve vašem případě by byla nejlepší kategorií pro hledání část "Dětská literatura" a zde dílčí část "Texty". Namátkou jsme nahlédla do jednoho čísla roku 1984 a je zde uvedeny 2 texty z Pionýra:

* DVORSKÝ, Lubomír. Mlčeti stříbro. (Povídka). Pionýr, r. 31, 1983/1984, č. 5, s. 23, 1 obr.

* ŠKAMLOVÁ, Eva. Z perníku se nikdy nestavělo. (Román na pokrač.) (Zač.) Pionýr, r. 31, 1983/1984, č. 5, str. 41-47, 6 obr.

Můžete tedy projít roky 1982-1984 této bibliografie a požadované příspěvky zde dohledat. K práci s bibliografií v Referenčním centu NK ČR budete potřebovat platný čtenářský průkaz nebo platnou jednodenní vstupenku, viz http://www.nkp.cz/sluzby/chci-sluzbu/stat-se-ctenarem. Pokud byste si přál tuto službu dohledání článků z bibliografie nechat provést knihovnou, je to také možné. Jedná se o placenou rešeršní službu, která je účtovaná 80 Kč za každou, i započatou 1/2h práce rešeršéra. Více informací o rešeršních službách a objednávkový formulář rešerše naleznete na adrese http://www.nkp.cz/sluzby/reserse.

Další možností je projít přímo časopis Pionýr. Časopis je možné objednat prostřednictvím katalogu naskenovaných katalogizačních lístků RetrIS (https://retris.nkp.cz/Catalog?sigla=ABA001), konkrétně databáze Generální katalog III, zásuvka PH-PLAR, lístek č. 240. Pro studování dokumentů z fondu NK ČR je nutné mít platný čtenářský průkaz. Pokud byste chtěl opět tuto práci ponechat na knihovně, jednalo by se opět o placenou službu "Ověřování informací přímo v dokumentech", která je zpoplatněna 100 Kč za každou, i započatou 1/2h práce rešeršéra.

Ceník placených služeb NK ČR naleznete na adrese http://www.nkp.cz/sluzby/dulezite-odkazy/cenik.