přesná definice slova díra

Text dotazu

Dobrý den, kdysy jsem slyšel definici díry a ta se skládala ze sousloví tvořeného asi cca patnácti slovy (bohužel toto znění si nepamatuji), tak mne zajímá jestli je to skutečnost nebo je definice (díry) mnohem jednoduchší. Předem děkuji za váš čas.

Odpověď

Dobrý den,

definici slova "díra" citujeme ze Slovníku spisovné češtiny pro školu a veřejnost, Praha: Academia, 1994, ISBN 80-200-0493-9:

1) prázdné místo v nějakém předmětu vzniklé odstraněním, porušením hmoty, otvor: díra na punčoše; mezera: díra v plotě; jáma, trhlina, prohlubeň: díra v zemi
2) doupě zvěře: liščí díra
3) hanlivě nevzhledné, neútulné, odlehlé místo: venkovská díra
4) expresivně vykonat něco mimořádného, mít velký úspěch: udělat díru do světa.