Přes překážky ke hvězdám

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych vedět kdy, kde a jak vzniklo přísloví Přes překážky ke hvězdám popřípadě kdo je autorem, nikde jsem to nenašla. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

z vyhledávačů na  internetu je patrné, že toto latinské úsloví se používá a je rozšířené v drobných obměnách (trnitou cestou ke hvězdám; namáhavě ke hvězdám; jako latinský výrok přes překážky k cíli) velmi často. Výrok je údajně připisován  Senecovi a Herkulovi.
Podle webových stránek latinské úsloví přeložil a definici formuloval, viz níže, nemůžeme ale ověřit správnost tvrzení.
Per aspera ad astra (lat.).
definici formuloval uživatel prof.PhDr.Rudolf Kohoutek,CSc. a ověřil editor
Význam:
Přes překážky ke hvězdám.

Obsáhlá monografie autorského kolektivu pod vedením Eleny Marečkové-Štolcové Latinitas medica. Lexikon nejen lékařských sentencí, citátů a rčení. Brno: Masarykova univerzita, 2009. ISBN 978-80-210-4758-7. Signatura NK ČR 54 F 99996 uvádí heslo:
P 78 Per aspera ad astra. Přes překážky ke hvězdám. Původně u Hésioda (Opera et dies 289n.), lat. podobně Seneca Ml. (Hercules furens 437) aj.; pozdější parafráze --> výše; srov. --> S382.

S 382 Sic itur ad astra. Tak se kráčí ke hvězdám. Vergilius, Aemeis 9, 641; Seneca Ml., Epistulae Morales 48, 11 aj.; Walther 29499 O strastiplné cestě k úspěchu.