Přemyslovci

Text dotazu

Dobrý den,
prosím o zodpovězení dotazu, kdy a kým byl poprvé použit pojem "Přemyslovci".
Za odpověď mockrát děkuji a přeji hezký den

Odpověď

Dobrý den,
knih na téma "Přemyslovci" je mnoho, ale bohužel jen málokterá se zabývá i samotným pojmenování, jeho vznikem a prvním využitím.
Nejlepší výklad jsme objevili u významného historika a jednoho z autorů níže citované knihy, pana Josefa Žemličky:
Bartlett, Robert et al. Přemyslovci: budování českého státu. Vyd. 1. Praha:
Nakladatelství Lidové noviny, 2009. 779 s., rodokmen (130 x 20 cm). ISBN 978-80-7106-352-0.

P. Žemlička v rozhovoru pro Český rozhlas uskutečněném v roce 2010 odpovídal právě i na otázku pojmenování Přemyslovců. Jeho výklad zněl takto:
"Ten pojem Přemyslovci je pojem novodobý, ten vznikl až v 19. století. Když o nich kronikáři jejich doby hovoří, tak mluví o "starém rodu českých knížat a králů", o "našich pánech" apod. To pojmenování Přemyslovci je v podstatě umělý výtvor, aby se historici v 19. století vůbec nějak domluvili, tak od toho bájného Přemysla Oráče byli odvozeni Přemyslovci. Kdyby tehdejší učenci a třeba i František Palacký uvažovali jinak a vyvolili si místo bájného Přemysla Oráče historicky jistého prapředka Bořivoje, tak jsme možná dnes hovořilo o Bořivojovcích, ale je to vlastně jedno. Ten pojem Přemyslovci se objevuje tuším až v 18. století, probleskne v některých barokních kronikách, ale ujímá se a zakotvuje v tom 19. století. Ale Přemyslovci v tom nejsou sami, podobně jsou na tom Piastovci v Polsku a Arpádovci v Uhrách...To 19.
století bylo v tomhle velice tvůrčí a dalo základ té terminologii, kterou užíváme dodnes."
(Přepis celého rozhovoru naleznete na adrese http://www.radio.cz/cz/rubrika/historie/akademie-ved-ocenila-knihu-o-premysl
ovcich-a-budovani-ceskeho-statu).

Podobně jako v uvedeném rozhovoru, tak i ve výše citované knize je rod Přemylovců zmiňován jako velmi důležitá (dalo by se říci takřka "srdeční"
záležitost) pro Čechy a naše dějiny. Toto je vysvětlováno především jejich činy, tj. sjednocování země, budování státu a jeho organizace, výstavba hradů, kostelů a kláštěrů, vyhlašování zákonů, zakládali města, hájili a bránili české území, z jejich řad známe významné historické postavy a světce.
Jak již bylo řečeno, středověk označení Přemyslovci neznal, až v zájmu "národního probouzení" se pravděpodobně zdálo lákavější vztáhnout jméno první české dynastie k muži uvážlivému a přemýšlivému.

Kdo byl oním prvním autorem, který poprvé použil pojem Přemyslovci, jenž se jasně vymezil a stal se obecně srozumitelným, se nám bohužel nepodařilo zjistit. Jako první koncepčně zpracoval přemyslovské období František Palacký ve svém díle Dějiny národu českého v Čechách a v Moravě, který byl obeznámený s hlavními proudy evropské (německé, francouzské, polské, ale i
dalších) histografie a filozofie na úrovni doby. Základní dějinnou osnovu mu nabídly vlády předních knížat a králů. Na pozadí vztahů k německému sousedství hledal příčiny jejich úspěchů i pádů. Ovšem pravděpodobně nebyl prvním, který použil toto pojmenování, ovšem je možné, že díky jemu se stalo obecně přijatým a uznávaným, ovšem toto nelze jasně doložit.

Více informací o Přemyslovcích se dozvíte v publikacích, které se tomuto českému rodu věnují. Kromě výše uvedené knihy, kterou Vám v případě zájmu doporučujeme k prostudování, naleznete mnoho dalších titulů v online katalozích dostupných na adrese http://aleph.nkp.cz/F/, jste-li čtenářkou NK ČR, pravděpodobně využijete spíše katalog NKC, jinak Souborný katalog ČR, kde naleznete informace o dostupnosti v jednotlivých knihovnách v České republice. Pro nalezení záznamů stačí zadat do pole názvu či předmětu či libovolného pole pojem "Přemyslovci".