Přemyslovci

Text dotazu

Dobrý den,
prosím o zodpovězení dotazu, kdy a kým byl poprvé použit pojem "Přemyslovci".
Za odpověď mockrát děkuji a přeji hezký den

Odpověď

Dobrý den,
knih na téma "Přemyslovci" je mnoho, ale bohužel jen málokterá se zabývá i samotným pojmenování, jeho vznikem a prvním využitím.
Nejlepší výklad jsme objevili u významného historika a jednoho z autorů níže citované knihy, pana Josefa Žemličky:
Bartlett, Robert et al. Přemyslovci: budování českého státu. Vyd. 1. Praha:
Nakladatelství Lidové noviny, 2009. 779 s., rodokmen (130 x 20 cm). ISBN 978-80-7106-352-0.
 
P. Žemlička v rozhovoru pro Český rozhlas uskutečněném v roce 2010 odpovídal právě i na otázku pojmenování Přemyslovců. Jeho výklad zněl takto:
"Ten pojem Přemyslovci je pojem novodobý, ten vznikl až v 19. století. Když o nich kronikáři jejich doby hovoří, tak mluví o "starém rodu českých knížat a králů", o "našich pánech" apod. To pojmenování Přemyslovci je v podstatě umělý výtvor, aby se historici v 19. století vůbec nějak domluvili, tak od toho bájného Přemysla Oráče byli odvozeni Přemyslovci. Kdyby tehdejší učenci a třeba i František Palacký uvažovali jinak a vyvolili si místo bájného Přemysla Oráče historicky jistého prapředka Bořivoje, tak jsme možná dnes hovořilo o Bořivojovcích, ale je to vlastně jedno. Ten pojem Přemyslovci se objevuje tuším až v 18. století, probleskne v některých barokních kronikách, ale ujímá se a zakotvuje v tom 19. století. Ale Přemyslovci v tom nejsou sami, podobně jsou na tom Piastovci v Polsku a Arpádovci v Uhrách...To 19.
století bylo v tomhle velice tvůrčí a dalo základ té terminologii, kterou užíváme dodnes."
(Přepis celého rozhovoru naleznete na adrese http://www.radio.cz/cz/rubrika/historie/akademie-ved-ocenila-knihu-o-premysl
ovcich-a-budovani-ceskeho-statu).
 
Podobně jako v uvedeném rozhovoru, tak i ve výše citované knize je rod Přemylovců zmiňován jako velmi důležitá (dalo by se říci takřka "srdeční"
záležitost) pro Čechy a naše dějiny. Toto je vysvětlováno především jejich činy, tj. sjednocování země, budování státu a jeho organizace, výstavba hradů, kostelů a kláštěrů, vyhlašování zákonů, zakládali města, hájili a bránili české území, z jejich řad známe významné historické postavy a světce.
Jak již bylo řečeno, středověk označení Přemyslovci neznal, až v zájmu "národního probouzení" se pravděpodobně zdálo lákavější vztáhnout jméno první české dynastie k muži uvážlivému a přemýšlivému.
 
Kdo byl oním prvním autorem, který poprvé použil pojem Přemyslovci, jenž se jasně vymezil a stal se obecně srozumitelným, se nám bohužel nepodařilo zjistit. Jako první koncepčně zpracoval přemyslovské období František Palacký ve svém díle Dějiny národu českého v Čechách a v Moravě, který byl obeznámený s hlavními proudy evropské (německé, francouzské, polské, ale i
dalších) histografie a filozofie na úrovni doby. Základní dějinnou osnovu mu nabídly vlády předních knížat a králů. Na pozadí vztahů k německému sousedství hledal příčiny jejich úspěchů i pádů. Ovšem pravděpodobně nebyl prvním, který použil toto pojmenování, ovšem je možné, že díky jemu se stalo obecně přijatým a uznávaným, ovšem toto nelze jasně doložit.
 
Více informací o Přemyslovcích se dozvíte v publikacích, které se tomuto českému rodu věnují. Kromě výše uvedené knihy, kterou Vám v případě zájmu doporučujeme k prostudování, naleznete mnoho dalších titulů v online katalozích dostupných na adrese http://aleph.nkp.cz/F/, jste-li čtenářkou NK ČR, pravděpodobně využijete spíše katalog NKC, jinak Souborný katalog ČR, kde naleznete informace o dostupnosti v jednotlivých knihovnách v České republice. Pro nalezení záznamů stačí zadat do pole názvu či předmětu či libovolného pole pojem "Přemyslovci".
 

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

27.10.2011 15:15

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu