překlady Bible do češtiny

Text dotazu

Které překlady Bible nebo její části byly vydány v 18. a 19. století?

Odpověď

Dobrý den,

ucelený přehled jednotlivých vydání bible a jejich částí můžete nalézt v bibliografii:

VERNER, František, ed. Bibliografie českých překladů celé bible i jejích částí. Praha: Ústřední církevní nakladatelství, 1987. 85 s. Teologické studie.

(v Národní knihovně je tato publikace dostupná v několika studovnách, dále je možné si ji vypůjčit i k absenčnímu studiu - viz: http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000046177&local_base=NKC )

V bibliografii je zmíněno přes 50 překladů celých biblí v průběhu 18. a 19. století. V Bibliografii najdete i záznamy o celé řadě vydání jednotlivých částí. V 18. století se jedná převážně o Hallskou bibli, Prešpurskou bibli a Biblia sacra, to jest…, v 19. století vycházela  jednotlivá vydání Biblia sacra, to jest… a Biblí svatá. V roce 1892 vyšlo Písmo svaté Starého i Nového zákona.

1677 – 1715 a dále 1769 – 1771 byla vydána Bible svatováclavská, 1778 – 1780 Bible Durychova a Procházkova, 1804 Bible Procházkova, Roku 1821 vyšel v Praze málo známý překlad Tomáše Draského (1791 - 1843), faráře v Hluboši u Příbrami. Má pět svazků s titulem Výklad český všech Písem svatých staré i nové smlouvy z původních jazyků. Významný je právě tím, že Draský překládal z hebrejštiny a z řečtiny. Vedle nových vydání Bible Procházkovy (1851 a 1857) vyšlo v letech 1860-1864 její upravené vydání od I. Frencla a J. F. Desoldy, což je první česká Bible tištěná latinkou. Souběžně s tím vydal i kněz a knihovník František Bezděka (1798-1864) tzv. Bibli Bezděkovu (1862-1865) s textem blízkým Bibli kralické a s ilustracemi Josefa Mánesa.

Nový překlad Nového zákona z latinské Vulgáty s pozoruhodným a obsáhlým výkladem vydal v letech 1864-1872 v šesti svazcích známý sběratel písní a pohádek a brněnský profesor teologie František Sušil. V letech 1884-1894 vyšla tzv. Zlatá bible s ilustracemi slavných malířů a v letech 1888 a 1894 reprezentační dvousvazková Bible s kresbami Gustava Doré.

Další doporučené zdroje:

 Vladimír Kyas, Česká bible v dějinách národního písemnictví, Praha, Vyšehrad - Křesťanská akademie v Římě 1997, 320 s, 1. vydání. ISBN 80-7021-105-9.

  MÁNEK, Jindřich. Bible v českých zemích: Skriptum pro stud. účely Husovy čs. bohoslovecké fak. v Praze. 1. vyd. Praha: Ústřední církevní nakladatelství, 1975. 79 s.

 MERELL, Jan. Bible v českých zemích od nejstarších dob do současnosti. 1. vyd. Praha: Ústřední církevní nakladatelství, 1956. 119 s., [101] s. obr. příl.