Překlad latinských slov

Text dotazu

Prosim o latinsky preklad...zivot...laska...sila...moc dekuji

Odpověď

Dobrý den,

jednotlivá slovíčka jsme vyhledávali souběžně v několika česko-latinských slovnících a platný by měl být následující překlad:

Život – vita

Láska – amor

Síla – (působící) vis.

Jednotlivá slova samozřejmě mohou nabýt nového tvaru a podoby, pokud z nich bude složena věta.

Musíme se tedy opakovat a uvést, že naše služba není primárně překladatelská a my nejsme vystudovaní latiníci ani latiničky. Doporučujeme obrátit se na některou z mnoha firem nabízejících překladatelské služby.

Níže také uvádíme odkazy na publikace, ve kterých je možno nalézt velké množství latinských citátů, a lze v nich také vyhledávat pomocí rejstříku, dle toho jakého tématu se má citát týkat (život, láska, síla). Tyto publikace jsou k dispozici ve fondech rozličných knihoven, včetně Národní:

•         (KUŤÁKOVÁ, Eva, MAREK, Václav a ZACHOVÁ, Jana. Moudrost věků: Lexikon latinských výroků, přísloví a rčení. 2. vyd. Praha: Svoboda, 1994. 679 s. Členská knižnice. ISBN 80-205-0401-X.)

•         (MAREČKOVÁ, Elena a kol. Latinitas medica: lexikon nejen lékařských sentencí, citátů a rčení. Vyd. 1. Brno: Masarykova univerzita, 2009. 909 s. ISBN 978-80-210-4758-7.)

Použité zdroje

QUITT, Zdeněk a KUCHARSKÝ, Pavel. Česko-latinský slovník starověké a současné latiny = Lexicon bohemo-latinum voces antiquae et recentioris Latinitatis continens. 1. vyd. Praha: SPN, 1992. 901 s. Střední slovníky jednostranné. ISBN 80-04-16903-1.

ŠENKOVÁ, Silva. Česko-latinský slovník. Olomouc: Fin, 1992. 381 s. ISBN 80-85572-19-2.

COUFAL, J., ed., ZÁBA, Gustav, ed. a PELIKÁN, Xaver Bedřich, ed. Slovník latinsko-český a česko-latinský ku potřebě školské. Slovník česko-latinský. Praha: I.L. Kober, [1922]. 388 s.

http://mymemory.translated.net/en/Czech_Latin_translations ¨