překlad

Text dotazu

Prosím o přeložení resp. vysvětlení výrazu "detvo mojho rodu" z básně Samo Chalupky MOR HO.Nerozumím slovu "detva".

Odpověď

Dobrý den,

slovo detva (je ženského rodu) a je to archaický (zastaralý) výraz, který označoval mládež či omladinu.

Zdroje:

* NEČAS, Jaroslav; KOPECKÝ, Miloslav. Slovensko-český a česko-slovenský slovník : rozdílných výrazů. 2., přeprac. vyd. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1989. ISBN 80-04-22417-2.

* GAŠPARÍKOVÁ, Želmíra; KAMIŠ, Adolf. Slovensko-český slovník. 1. vyd. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1967.

Další projité zdroje:

* http://translate.google.cz/?hl=cs#sk|cs|

* Kol. autorů. Česko/slovenský slovník. 2. vyd. Bratislava : Veda vydavatelstvo SAV, 1981.