Přehršel

Text dotazu

Prosím můžete mi napsat něco bližšího o slově \"přehršel\"....

Odpověď

Dobrý den,

na základě Vašeho dotazu Vám zasíláme výklad slova přehršel (přehršle):
Příruční slovník jazyka českého. Díl IV. část 2. Průsvitněti - Ř. Praha : Státní nakladatelství, 1944-1948. s. 114 přehršle (lid. též přehršel, dial.
přehrštle, přehrštel), -e f. spojené dvě hrsti; řidč. hrst; přehoušle ....
- slovník obsahuje i různé příklady využití slova přehršle v literatuře

HOLUB, Josef; LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1992. s. 370. ISBN 80-04-23715-0.
přehoušle - Z přehršle, slož. z pře- a hrst; vlastně "víc než hrst"

Slovník spisovné češtiny pro školu i veřejnost. Praha : Academia, 1994. s. 324. ISBN 80-200-0493-9.
přehršle, -e ž množství, které se nabere do obou hrstí zároveň; p. zrní.