Předvolební mantra

Text dotazu

Dobrý den! Nevím jak přesně si mám vyložit spojení - předvolební mantra. Konkrétně ve větě: Je zcela evidentní, že tvrzení o tom, jak všechno funguje je pouhá předvolební mantra. Děkuji!

Odpověď

Dobrý den,

Pro pochopení slovního spojení „předvolební mantra“ je dobré si ujasnit, co znamená v češtině cizí slovo „mantra“.

Vysvětlení naleznete ve slovníku cizích slov:

mantra (náboženský výraz, ze sanskrtu) = (staroindická) veršovaná modlitba, zaříkávání, formule s magickým účinkem

Pramen: Akademický slovník cizích slov. Praha : Academia, 1995. ISBN: 80-200-0497-1.

Hlavní charakteristikou manter je, že se opakují stále dokola a nemusí mít obsahový význam.

„Ve východních náboženstvích jako je hinduismus či buddhismus slouží k opakovanému recitování nebo k meditaci (opakování v mysli). Většinou se jedná o sled slabik, které nesou nějaký význam daný konkrétním náboženstvím, ale také jde o jejich zvukovou hodnotu a podpoření přirozené schopnosti mysli zklidnit se a soustředit se na zvukovou vibraci.“

Pramen: http://cs.wikipedia.org/wiki/Mantra

V této souvislosti tedy předvolební tvrzení o tom, že všechno funguje, je stále opakující se sdělení, které nemusí být pravdivé.