Předek lva, zadek chrta

Text dotazu

Dobrý den, prosím o radu, o kterém zvířeti je možno říci: předek lva, zadek chrta. K tomuto úsloví si mohu vybrat tři jména zvířat, jedno mělo být správně. Je to buď královský pudl nebo starý jelen nebo skotský jelení pes deerhound?

Odpověď

Dobrý den,

podle toho, jak zvíře vypadá, tipuji na královského pudla. Předek lva – kudrnatá bohatá hříva, zadek chrta – holé, vyhublé pozadí.

Pro inspiraci přikládáme přirovnání používaná v češtině spojená s chrtem a lvem:

CHRT

být hubený jako chrt (být nápadně až nepřirozeně hubený)

být lakomý jako chrt (být velmi lakomý, chamtivý, přehnaně shánět majetek)

být rychlý jako chrt (být dobrý a rychlý běžec)

vrhnout se na někoho jako chrti (vrhnout se dravě, útočně)

LEV

bojovat jako lev (statečně, hrdinně a neohroženě)

být do práce jako lev (mít velkou chuť do práce, dělat ji s elánem/hodně a vychloubačně o práci mluvit, ale ve skutečnosti se jí vyhýbat)

chodit jako lev v kleci (netrpělivě přecházet z místa na místo)

být hladový jako lev (mít velký hlad)

mít hřívu jako lev (bujné, dlouhé, odstávající vlasy)

mít sílu jako lev (být fyzicky velmi silný)

obcházet jako lev (chodit výhružně, napjatě, bojovně)

řvát jako lev (křičet silně, prudce, útočně)

zívat jako lev (zívat neobvykle hodně se široce otevřenými ústy)

Pramen: ČERMÁK, František. Slovník české frazeologie a idiomatiky. Přirovnání. Praha : Academia, 1983. 492 s.