Přechylování

Text dotazu

Dobrý den, zajímá mě, zda existuje právní předpis
povolující používání tvaru jmen "Romana Jákl Vítová" nebo "Petra Eliáš
Voláková".

Odpověď

Dobrý den,

dle zákona příjmení v nepřechýlené podobě lze zapsat do české matriky pouze v případě, kdy se jedná o cizí státní příslušnici, příslušnici národnostní menšiny, Češku provdanou za cizince nebo českou občanku trvale žijící v zahraničí. Při zápisu pak žena musí podepsat prohlášení, že souhlasí s uvedením příjmení v nepřechýleném tvaru. Výjimečně bývá občas zápis v nepřechýlené podobě povolen v případě, kdy takový tvar vyplývá z rodinného úzu. Pro dvojitá příjmení vdaných žen platí stejná pravidla. Nevztahuje-li se tedy na nositelku příjmení žádná ze zmíněných možnosti, dle zákona může být povolena pouze podoba "Romana Jáklová Vítová" a "Petra Eliášová Voláková".

Zdroj:

Knappová, M.: Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec: Tax Az Korz,