přechýlení příjmení

Text dotazu

Dobrý den,
rád bych se zeptal jakou by mělo mít podobu mé příjmení v ženském tvaru.
Podle mého názoru by to určitě nemělo být ani jedno z těchto - Ruckiová,
Rucká.

Odpověď

Dobrý den,
dle knihy "Naše a cizí příjmení v současné češtině" by správný přechýlený
tvar příjmení Rucki měl být Ruckiová.
"Příjmení zakončená ve výslovnosti na i.
Skloňují se pomocí zájmenných koncovek -ho, mu, -m, vyskytujících se i při skloňování přídavných jmen, které se přidávají k plné podobě příjmení.
Vzhledem k neobvyklosti zakončení v češtině a formální blízkosti k adjektivním příjmením na -í se u ženského příjmení připouští (obvykle v souhlase s rodinnou zvyklostí) matriční zápis i v podobě nepřechýlené:
(...)
Filipi - -piho -Filipiová i Filipi
Pivovarči, -čiho - Pivovarčiová i Pivovarči Mariani, - niho, Marianiová i Mariani"

Zdroj:
* KNAPPOVÁ, Miloslava. Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec :
Tax Az Kort, 2002. ISBN 80-238-8173-6.