Pražské povstání

Text dotazu

Dobrý den, jsem studentka gymnázia a pracuji na SOĆ, v které se zabývám Pražským Povstáním, ale hlavně o událostech, které se staly během PRAŽSKÉHO POVSTÁNÍ. A to, když německé jednotky vraždily civilní obyvatelstvo, ženy,děti zrůdným způsobem. Např. v Krči bylo mnoho lidí zabito ve sklepech domů atd. Ráda bych Vás poprosila o radu, jestli byste u vás měli dokumenty či nějaké záznamy o těchto událostech a případně možnost prostudování. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

existuje stránka k Pražskému povstání, kde se dozvíte mnohé podrobnosti http://www.ahmp.cz/povstani/
Pokud se Vám jedná o studium archivních materiálů, doporučujeme Vám využít služeb Archivu hlavního města Prahy, který výše uvedenou stránku připravil (Jak v archívu bádat? - studovna AHMP http://www.ahmp.cz/) V bázích naší knihovny, které jsou volně dostupné na našich ww stránkách, naleznete seznam vydaných titulů k tématu (báze NKC), a také výběr článků na téma od roku 1991 (báze ANL) http://sigma.nkp.cz/F/

Např.
Osvobozování českých zemí a pražské povstání z odposlechu rozhlasových vysílání : edice vybraných záznamů 13. duben - 10. květen 1945 / připravili: Irena Malá a Jaroslav Kreč. -- Praha : Státní ústřední archiv, 1984. -- 87 s.

Pražské povstání 1945 / Karel Bartošek. -- 2., upr. a rozš. vyd.. -- Praha : Naše vojsko, 1965. -- 297, [4] s. : [32] s. fot. příl.

Průběh bojů o Prahu, jak jej vysílal československý rozhlas : (5.-9. květen 1945) / [Napsal] V. Rems. -- V Semilech : nákladem vlastním, 1945. -- 61-[III] s.

Praha v květnu 1945] / Jiří Pešek . Český časopis historický (2006), roč. 104, č. 2 (2006), s. 410-414.

Praha 1945 bez legend : konečně věcný popis jedné z nejzkreslovanějších událostí / Petr Koura. Mladá fronta Dnes, roč. 16, č. 236 (20051008).

Dokumnety vydané na našem území jsou dostupné v mnoha českých knihovnách, prosím, kontaktujte knihovnu, u které máte registraci, nebo knihovnu v místě Vašeho bydliště / studia, která Vám pomůže se získáním potřebné literatury.