Pravopis ve slově výsost

Text dotazu

Proč se ve slově "výsost" píše ypsilon?

Odpověď

"Výsost" je odvozeno od slova vysoký, které patří mezi vyjmenovaná slova, a proto se píše ypsilon. Slovo vysoký vzniklo z předslovanského upsoko, jenž se vyvinulo z řeckého slova hypsos – výška.

Zdroje : REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Těšínská tiskárna: Český Těšín, 2001. 752 s. ISBN 80-85927-85-3.
             Pravidla českého pravopisu s Dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Academia: Praha, 1998. 391 s. ISBN 80-200-0475-0.