Pravopis - ústava

Text dotazu

Dobrý den,
Chtěla bych Vás požádat o radu, jak správně psát slovo "ÚSTAVA".
Vím, že je správně oficiální název: "Ústava Lotyšské republiky"

Jsou níže uvedená slovní spojení správně?

…původní lotyšská ústava x
Přijali novou ústavu...
…změna Ústavy Lotyšska
… podle článku 37 ústavy...

Děkuji a přeji pěkný den.

Odpověď

Dobrý den,
s pojmenováním právního dokumentu zacházíme jako s vlastním jménem, jestliže se jedná o oficiální název jedinečného právního aktu. Proto je skutečně správný pravopis „Ústava Lotyšské republiky“. V ostatních případech se jedná jen o název typu dokumentu, a proto slovo „ústava“ píšeme s malým písmenem: „původní lotyšská ústava“, „přijali novou ústavu“, „změna ústavy Lotyšska“. V posledním zmiňovaném příkladu taktéž zaleží, zda je citován plný název právního dokumentu nebo jen jeho obecná specifikace, proto bude správně: „Vycházím z 37 článku ústavy.“, „Vycházím z 37 článku lotyšské ústavy.“, „Vycházím z 37 článku ústavy Lotyšska“, ovšem také: „Vycházím z 37 článku Ústavy Lotyšské republiky“.

Zdroj:

Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český AV ČR - http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/porfaq.html#osvedce