Pravopis slova úložiště

Text dotazu

Dobrý den, setkala jsem se se spojením slov úložiště sedimentu, zajímalo by mě, zda je dlouhé U na začátku slova správně, nepíše se náhodou krátké?

Odpověď

Dobrý den,

odpověď na Váš dotaz vychází ze současných pravidel českého pravopisu.
Ta nám říkají, že je spisovné používat pouze termín "úložiště".
V tomto ohledu jsme se pokoušeli konfrontovat termíny i s pravidly staršími z let 1974,1981 a 1993 a v žádných se termín "uložiště" nevyskytuje.
Konfrontovali jsme tento pojem i se Slovníkem spisovné češtiny z roku 1994 (Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost / Josef Filipec ... [et al.]. -- 2. oprav. a dopln. vyd.. -- Praha : Academia, 1994. -- 647 s. ISBN 80-200-0493-9), a ten dané pojmy rovněž nezná.

Nabízí však k vysvětlení pojmy příbuzné:
uložit = umístit na náležité místo
uložení = způsob umístění, poloha horniny, materiálu
úložný = např. prostor, sloužící k uložení (něčeho).

Dále jsme zkoušeli internetovou jazykovou příručku http://prirucka.ujc.cas.cz/ se stejným výsledkem.

Zkoušeli jsme hledat i v odborné literatuře, konkrétně v geologických slovnících:

1) Naučný geologický slovník. Díl 2, N-Ž. / J. F. Svoboda … [et al.]. -- Praha : ČSAV, 1961. -- 827 s.
2) Encyklopedický slovník geologických věd. sv. 2, N-Ž / Josef Svoboda ... [et al.]. -- 1. vyd.. -- Praha : Academia, 1983. -- 851 s..
Ve druhém jmenovaném jsme nalezli pouze pojem příbuzný:
Úložná vnitřní stavba = stavba vzniklá ukládáním (sedimentací) buď na volných plochách (externí ukládání horniny), nebo v dutinách (interní ukládání).

Z tohoto pohledu lze soudit, že se se slovem ukládání ve tvaru přídavného jména pojí "ú" (s čárkou).

Pokud byste stála o odborný výklad, zkuste se obrátit na Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR - jazykovou poradnu, kde Vám jistě ochotně poradí.
Kontakt: tel.: 257 531 793. Dotazy lze zasílat i písemně na adresu: Jazyková poradna, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., Letenská 4, 118 51 Praha 1, a lze si nechat udělat i jazykový rozbor, ovšem tato služba je již zpoplatněna. Více informací naleznete zde: http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/.