Pravopis

Text dotazu

Nevím, jestli mi dokážete odpovědět, nebo kdo by
mohl či kde to hledat, ale v zájmeni TY se ve všech pádech dají použít velká
písmena - Tobě, Ti, s Tebou, a to ve chvíli, kdy je to člověk cenný, vážený,
je to tak? A co ve slově NAŠI a VAŠI, jakožto rodičové? Také se dá napsat:
,,Dnes půjdu k našim a jak se daří vašim?" s velkými písmeny? A přeci komu,
čemu je 3.pád, tak by to mělo být i s dlouhým i, né? A co v infinitivu je
jaké i/y? Jsou rodiče brány jako děti? Takže? Děkuji. Moc, moc, moc.

Odpověď

Dobrý den,

podle Pravidel českého pravopisu píšeme tvary zájmen Vy, Vám, Váš, Ty, Tobě, Ti, Tvůj s velkým počátečním písmenem k vyjádření úcty v dopisech, a to ať už se obracíme na jednu osobu, ať jí tykáme nebo vykáme, nebo na více osob.
Malým písmenem, jak uvádí poznámka tamtéž, se v dopisech naznačuje soukromý, důvěrný charakter dopisu. "Posílám Vám pozdrav" je základní, zdvořilý způsob, použitelný i pro osobu (osoby), se kterou (kterými) se blíže neznáme, vhodný i pro úřední korespondenci. Píšeme-li vlastní rodině, můžeme si vybrat mezi formálnějším oslovením "Milý dědečku, posílám Ti pozdrav" a neformálním "Milí rodiče, posílám vám pozdrav z tábora", popř. "Milá maminko, zdravím tě z výletu".

Existuje řada typů textů, jimiž se na někoho obracíme, ale které nemají formu klasického dopisu (s datem, oslovením, pozdravem, podpisem), např.
otevřený dopis, pamflet, reklamní leták, nabídka služeb, nápis na klientské kartě ap. O takových textech není nic závazně stanoveno: je na jejich tvůrcích, aby zvážili, zda chtějí vyjádřit spíše zdvořilost, solidnost, formálnost, např. Stavební spořitelna se těší na spolupráci s Vámi; Tato karta Vás opravňuje k výběrům., anebo neformálnost, např. Přijď si s námi zaskejtovat - kamarádi se na tebe těší.

Zájmena naši, vaši, která mohou zastupovat např. spojení naši/vaši rodiče, vojáci, závodníci..., se píšou pouze s malým písmenem, protože ačkoliv k nim můžeme cítit úctu, je konkrétně neoslovujeme. Množné číslo rodu mužského životného zájmen náš, váš se píše vždy krátce, viz níže:

Náš - rod: m. živ.
jednotné číslo              množné číslo
1. pád       náš             naši
2. pád       našeho          našich
3. pád       našemu          našim
4. pád       našeho          naše
5. pád       náš             naši
6. pád       našem           našich
7. pád       naším           našimi

Váš - m. živ.
jednotné číslo           množné číslo
1. pád     váš            vaši
2. pád     vašeho         vašich
3. pád     vašemu         vašim
4. pád     vašeho         vaše
5. pád     váš            vaši
6. pád     vašem          vašich
7. pád     vaším          vašimi

Množné číslo u podstatného jména rodič je specifické - toto podstatné jméno je životné, ale v 1. a 5. pádě mn. č. má jako základní podoby neživotné (rodiče; životná podoba rodičové se vyskytuje zřídka), koncovka přísudku je však stejná jako u jmen rodu mužského životného, tedy -i.

Př.:  Rodiče byli zdrávi. Naši rodiče nás nikdy nebili.

Použité zdroje:
* Ústav pro jazyk český AV ČR - Rubrika "Na co se nás často ptáte" - http://www.ujc.cas.cz/poradna/porfaq.htm
* Internetová jazyková příručka - http://prirucka.ujc.cas.cz/?ref=201&id=600

* Pravidla českého pravopisu - http://www.pravidla.cz/