pravopis

Text dotazu

Genitiv příjmení Juřica. Podle vzoru "předseda" by měl znít Juřicy - to však odporuje "dalším pravidlům" ČJ. Předpokládám, že v tomto případě se jedná o výjimku s správně toto příjmeni v tomto pádu zní Juřici.

Odpověď

Dobrý den, životná maskulina končící na /"-a"/ tvoří typ "předseda". U toho se však rozlišují ještě tří zvláštní podtypy: "paňáca", "husita" a "sluha".

Jméno /"Juřica"/ patří k podtypu "paňáca", podle něhož se skloňují i další substantiva mající v nominativu singuláru před /"-a"/ měkký konsonant (např. maháradža, paša, bača, Vašica, pária, Směja, Vláďa, Baťa, Stáňa apod.). Skloňování podtypu "paňáca" se od skloňování vzoru "předseda" liší pouze v genitivu singuláru, kde se namísto koncovky /"-y"/ vyskytuje koncovka /"-i"/: bez Juřici, maháradži, paši, bači, párii, Vašici, Směji, Vládi, Báti, Stáni atd.

Zdroj:

Grepl, M. a kol.: Příruční mluvnice češtiny. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1995.