právní význam slov movitý/ nemovitý

Text dotazu

Dobrý den, potřebuji znát právně definovaný význam slov -movitý - nemovitý -co je co.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

zasíláme citace významu slova movitý a nemovitý z několika zdrojů:

1. Význam slova movitý dle Etymologického slovníku jazyka českého od Machka, V. = pohybný, přenosný (o majetku i o předmětech), mísí se také s mohovitý = bohatý. Zhruba od 15. stol. po dnešek chápán tento výraz (movitý) jako právnický termín.
Nemovitý- opak slova movitý.

2. Význam tohoto slova podle Českého etymologického slovník jazyka českého od Rejzka, Jiřího: Movitý = zámožný, přemístitelný, mobilní, původně mající jmění, zámožný, mísí se ale s mohovitý = který je v moci, mohutný. Již od 15. stol. Též právnický termín pro přemístitelný majetek ( snad pod vlivem lat. movere= hýbat, mobilis = pohyblivý.

3. Význam slova nemovitý a movitý podle Příručního slovníku jazyka českého (http://bara.ujc.cas.cz/psjc/):
*"nemovitý adj. nepřenosný bez porušení své podstaty n. násilného rozebrání v jednotlivé části. Mezi aktiva patří zvláště movitý a nemovitý majetek společný pozemky, domy. Čes. pol. Šlechta nemůže míti na budoucím sněmu větší váhy a většího hlasu, než jest přiměřeno velikosti nemovitého jejího jmění.
* movitý adj. (o majetku) přenosný, který lze s místa na místo přenésti, převésti n. převézti. Otec bude bráti důchody ze všeho movitého i nemovitého svého jmění. Prav. Ztratila papírovou pětku, celé movité jmění rodiny. R. Svob. Několik kusů prostého nábytku, toť bylo všechno movité jmění našeho rytíře. Čech. D Zř. (o člověku) zámožný, majetný. Je to chlapík movitý a štědrý, jakých je málo."

4. A význam slova nemovitý a movitý podle Slovníku spisovného jazyka českého (http://ssjc.ujc.cas.cz/):
* "movitý příd. 1. práv. takový, kt. může být přemísťován; mobilní (op. nemovitý): m. majetek; m-é jmění; m-é věci movitosti *2. zámožný, mohovitý: chlapík m. a štědrý (Maj.); → podst. movitost v. t.
* nemovitý příd. imobilní: práv. věci n-é pozemky a stavby (kromě staveb dočasných); → podst. nemovitost v. t."