Pravdepodobny puvod prijmeni Elman

Text dotazu

Dobry den,
chtel bych se zeptat, zda-li lze vystopovat puvod prijmeni Elman - zda je spojene s nejakou cinnosti, vlastnosti, jazykem apod. Mam pritelkyni s timto prijmenim, rodina o prijmeni nic nevi. Jeho vyskyt je v Cesku jen 34 lidi a to vetsinou v severozapadnich Cechach ( http://www.nasejmena.cz/[…]/cetnost.php?typ=prijmeni&id=70043 ).
Podarilo se mi dohledat domnenku (na amaterskych strankach, jejichz spolehlivost nelze nijak overit), ze pravdepodobne jde o variantu puvodniho Allmann, coz mel byt bud odkaz na slechticky puvod (adal-man) nebo Alemanne (z francouzskeho oznaceni pro Nemce z hranicni oblasti Elsass ). Mohli byste mi pripadne dohledat vice?

Odpověď

Dobrý den,

v knize Německá příjmení u Čechů jsme nalezli u příjmení Elman tento záznam: „Elman (ellan=síla, méně pravděpodobně z adal-). Původní příjmení je tedy odvozeno od fyzické či jiné síly.

BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 1998. Sv. 1-2. ISBN 80-7044-212-3 (brož.) V jiných publikacích se nám bohužel příjmení Elman, ani Adalman, dohledat nepodařilo. Pokud byste se o výkladu příjmení chtěli dozvědět více, můžete se obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html), kteří možná budou schopni se svým jazykovědným vzděláním dohledat více. Nutno však podotknout, že příjmení se vyvíjela po dlouhou dobu, docházelo k různému komolení a etymologie příjmení se může lišit dle místa a času vzniku. Jeho interpretace tedy nejsou nikdy jednoznačné.

Použité zdroje

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Nové vyd. V Praze: Nákladem Jana Kotíka, 1897. 288 s.

KNAPPOVÁ, Miloslava. Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec: Tax Az Kort, 2002. 256 s. ISBN 80-238-8173-6.

MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem. 1. vyd. Praha: Epocha, 2004. 298 s. ISBN 80-86328-58-9.