práva dětí

Text dotazu

Dobrý den,
už delší dobu sháním literaturu o právech dětí. Mohli byste mi, prosím,
nějakou literaturu doporučit? Čím více knížek, tím lépe. Moc Vám děkuji a
přeji hezký den.

Odpověď

Dobrý den,

k problematice dětských práv existuje velké množství odborné literatury, několik nalezených dokumentů uvádíme, další je možné vyhledat např. prostřednictvím elektronického katalogu Národní knihovny ČR, který je volně dostupný na internetu (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc ) zadáním spojení práva dětí do pole Předmět (získali jsme 151 výsledků). Nalezené záznamy je možné seřadit pomocí roku vydání (odkaz Rok vydání v modré liště), omezit pouze na dokumenty v češtině apod.

* ONDRÁČKOVÁ, Jana. Co je Úmluva o právech dítěte. Praha : Český helsinský výbor, 2001. 22 s. ; 21 cm. ISBN 80-86436-07-1 (v knize neuvedeno : brož.)

* DETRICK, Sharon. A commentary on the United Nations Convention on the Rights of the Child / by Sharon Detrick. Hague : Nijhoff, c1999. xlv, 790 s. ; 25 cm. ISBN 90-411-1229-4 (váz.)

* Úmluva o právech dítěte (1989) * práva dětí * mezinárodní smlouvy * dokumenty * komentáře

* Děti z ústavů! : právní a psychologické dopady ústavní výchovy z pohledu ochrany rodiny a nejlepšího zájmu dítěte / [Petr Bittner ... et al.]. -- Brno : Liga lidských práv, c2007. -- 72 s. : il. ; 21 cm. -- (Práva v souvislostech). ISBN 978-80-903473-4-2.

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/200811/contents/nkc20081817256_1.pdf

* KOVAŘÍK, Jiří. Dětská práva, právní povědomí, participace dětí a sociální služby / Jiří Kovařík a kol.. -- České Budějovice : Jihočeská univerzita, 2001. -- 222, 3 s. : il. ; 30 cm. ISBN 80-7040-531-7.

* Dětská práva v praxi : sborník příspěvků z 1. mezinárodní konference o dětských právech : Třeboň 29.-30. května 2002 / [editor Jiří Dunovský]. České Budějovice : Jihočeská univerzita, Zdravotně sociální fakulta, 2002. 134 s. : il. ; 21 cm. ISBN 80-7040-606-2.

Pokud byste měla zájem i o články z českých periodik, výše uvedeným způsobem je možné vyhledávat také v článkové bibliografii ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících (http://aleph.nkp.cz/cze/anl ), která obsahuje záznamy článků z denního tisku, vybraných sborníků a odborných periodik vydaných od r. 1991. Vzhledem k většímu množství nalezených záznamů by bylo vhodné téma nějak zúžit nebo kombinovat s jinými klíčovými slovy.

Z internetových zdrojů doporučujeme zejména portál Dětská práva - http://www.detskaprava.cz/ .