Přájmení Balogová a Kellnerová

Text dotazu

Zajímal by mě původ příjmení Balogová a Kellnerová. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
příjmení Kellner je odvozeno ze středohornoněmeckého (od 12. do 16. století) apelativa (tj. slova obecného významu) këllaere = sklepmistr.
Příjmení Balog (případně Balogh)  je maďarského původu, obecné maďarské "balog" označuje toho, kdo je levák. I v původním jazyce je však slovo velmi málo využívané a má údajně lidový a hovorový ráz. Nejvýstižnějším překladem do češtiny by bylo příjmení Krchňa či Krchňák - staročeský výraz "krchý" totiž znamená levý; příslovce "krchmo" (pokud jde o nějaké jednání) znamenalo někde stranou, potajmu, neveřejně.

Dle stránek www.kdejsme.cz žije v České republice 2087 mužů a 1947 žen s příjmením Balog/-ová; nejvíce v oblasti Prahy, Ústí nad Labem, mostu či Chomutova. Dále statistiky uvádí 600 mužů a 621 žen s příjmením Kellner/-ová, nevíce v oblasti kolem Prahy, Brna, Opavy či Moravského Krumlova.

Použitá literatura:
* Moldanová, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

* Mates, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka. Vyd. 1. Praha: Epocha, 2003. 381 s. ISBN 80-86328-30-9.

Pokud byste potřebovala detailnější analýzu původu a významu příjmení, obraťte se, prosím, na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/).