Praha-Troja

Text dotazu

Dobrý den, sháním literaturu zabývající se historií Tróji. Převážně z hledista vývoje osídlení a vývoje urbánní struktury.

Odpověď

Dobrý den, o Praze-Troji, z hlediska, které vás zajímá, jsme mnoho textů nenašli. Doporučujeme projít také souhrnné publikace o historii a osídlení Prahy.
Například:
Praha v pravěku / Marie Fridrichová ... [et al.]. -- Praha : Muzeum hl. m. Prahy : Institut hl. m. Prahy, 1995. -- 272 s., [16] s. barev. il. : il., mapy ; 23 cm

Z toho, co by se více či méně mohlo vztahovat k vašemu dotazu, se nám podařilo zjistit:

Birnbaumová, Alžběta : Stavební účty zámku Troja u Prahy. Praha, Česká akademie věd a umění 1929. 85 s. Historický archiv České akademie věd a umění. Č. 47 Zpr.: ČČH 36, 1930, č. 1, s. 201.
Z bibliografie Historického ústavu AV ČR: http://biblio.hiu.cas.cz/

Kuchařík, Milan, 1979-
Žárový hrob z pozdní doby římské z Prahy-Troji / Milan Kuchařík, Pavel Kubálek.
In: Vita archaeologica : sborník Víta Vokolka. -- Hradec Králové : Muzeum východních Čech ; Pardubice : Východočeské muzeum, 2006. -- ISBN 80-85031-68-X. -- ISBN 80-86046-88-5.-- S. 145-151 4 il.
 4 obr.Obsahuje bibliografické odkazy Anglické resumé KLÍČ. SLOVA:  - žárové hroby - pozdní doba římská - urny - Troja (Praha, Česko) - články

Lancinger, Luboš
 Urbanistická a architektonická koncepce zámku Trója u Prahy / Luboš Lancinger - Milan Pavlík
In: Jubilejní sborník věnovaný Dr. Dobroslavu Líbalovi k jeho 75. narozeninám pracovníky Státního ústavu pro rekonstrukce památkových měst a objektů. -- Praha, 1986..-- s. 62-79

Fridrichová, Marie, 1941-1997
 Praha 7 - Trója, Podhoří / Marie Fridrichová.
In: Pražský sborník historický. 10. -- Praha : Orbis, c1977..-- S. 215-216 Z bibliografie archeologického ústavu:
http://www.arup.cas.cz/cz/bibliografie/bibliografie.html - analytická bibliografie

Něco najdete i na stránkách Troji (http://www.mctroja.cz/historie).
Zde je zmíněna publikace, kterou bohužel nemáme k dispozici (mohla by uvádět i další prameny):

Rybářská osada v Tróji : památková zóna / [předmluva Prokop Toman, text Ladislav Valtr] Praha : Nadace Quido Schwanka, 1997 . -- 56 s. : čb. fot. ; 21x31 cm (brož.) Knihu má např. Uměleckoprůmyslové muzeum a Archiv hl. m. Prahy.

Další prameny, které se nám podařilo zjistit:

Trojská kotlina : příroda a památky / Tomáš Just ... [et al.]. -- Praha : Český svaz ochránců přírody, 1996. -- 80 s. : il. ; 23 cm + mapa (46 x 46 cm)

VACEK, František: Dějiny Bubenče, Dejvic, Šárky a okolí , Sborník příspěvků dějinám král. Hlav. Města Prahy II, Praha 1911, 1923.