Pozůstalost Jiřího A. Smíchovského

Text dotazu

Dobrý den, mám na Vás dotaz, zda se ve Vašich fondech nenachází knihovní pozůstalost Dr. Jiřího A. Smíchovského 1897-1951, našel jsem informaci že by měla být spravována ve Vašich fondech.
Dále by mně zajímalo, zda nevlastníte deník Horev-klubu 2 díl, známý též pod jménem Kniha genia Aziela. Je z let 1941-1944 pod patronací Pierra de Lasenica (Petra Kohouta,1900-1944). Moc děkuji,

Odpověď

Dobrý den,

dostali jsme váš dotaz, který se týká J. A. Smíchovského a deníku Horev-klubu.

1. Písemná ozůstalost J. Smíchovského, pokud existuje, v našich fondech není. Na stránkách ministerstva vnitra je k dispozici databáze pozůstalostí, ale ani tam není Smíchovský uveden (http://www.mvcr.cz/clanek/archivni-fondy-a-sbirky-v-ceske-republice.aspx ).

Možná vycházíte ze zmínky M. Nakonečného, který uvádí, že v tehdejší univerzitní knihovně mohla být deponována Smíchovského knihovna, což je něco trochu jiného. Záznamy o tom neexistují. V té době, konec 4. a 50. léta, byly prováděny tzv. svozy z nejrůznějších zabyvených knihoven, a nejen do tehdejší Universitní knihovny. Knihovníci často ani nevěděli, jaký knihy mají původ a samozřejmě neexistují žádné předávací nebo podobné protokoly.

V každém případě by byla knihovna zařazena do hlavního fondu a našel byste svazky z ní v lístkovém nebo elektronickém katalogu NK ČR. Pokud by se podařilo identifikovat nějaký titul ze Smíchovského knihovny (např. podle

exlibris) nebo titul, který v ní mohl být, dalo by se pak možná zjistit i něco dalšího. Je to ale poměrně nepravděpodobné.

2. Pokud jde o deník Horev-klubu, ten v našich fondech není. Obdobný dotaz jsme již řešili, informaci najdete v našem archivu:

http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/druhy-denik-horev-klubu/ .

Prameny:

http://poltergeist.zjihlavy.cz/view.php?cisloclanku=2007030014

Novodobý český hermetismus / Milan Nakonečný. -- 1. vyd.. -- Praha : Vodnář, 1995. -- 267 s. : portréty, il., ukázky písemností ; 21 cm