Pozemkova reforma po roce 1945

Text dotazu

Dobry den

pisu bakalarskou praci na tema Posledni etapa pozemkove reformy na
Melnicku..Tato prace by sem mela tykat mensich rolniku v dane oblasti,
zabirani jejich pozemku a jejich zapojovani do kolektivizace zemedelstvi at
dobrovolne ci povetsinou pod natlakem mistnich organizaci KSC. Mohli by jste
mi prosim doporucit nejake tituly vztahujici se k tomuto
tematu..Predpokladam ze k dane oblasti zadne takove nebudou a budu muset
zavitat do archivu, ale aspon nejake tituly vztahujici se k tomuto tematu v
celorepublikovem meritku. Dekuji

Odpověď

Dobrý den,

dokumenty k tématu zaměřené přímo na oblast Mělnicka jsme opravdu bohužel nenalezli, snad Vám ale pomohou některé z následujících (z elektronického katalogu NK ČR - http://sigma.nkp.cz/cze/nkc):

1) MACHAČKA, Josef. O nové pozemkové reformě. Praha : Brázda, 1949 (Liberec: Severografia). 174 s. : il. ; 20 cm

2) KOŤÁTKO, Jiří. Pozemková reforma v Československu. Praha : Min. inf. a osv., 1949 (Orbis, n.p.). 35 s. ; 21 cm.

3)CÍLEK, Roman. Čas přelomu : Reportážní kronika dramatického zápasu o českou vesnici v letech 1945-1949. [Praha] : ÚV Svazu družstevních rolníků ČSR, 1974 (Trutnov : Východočes. tisk. 16). 167, [1] s. ; příč. 8°

4) VÁCLAVŮ, Antonín. Ke sporům o zemědělské družstevnictví a kolektivizaci v Československu. Praha : Vysoká škola ekonomická, 1999. 81 s. ; 21 cm. ISBN 80-7079-934-X

5) JECH, Karel. Kolektivizace a vyhánění sedláků z půdy. Praha : Vyšehrad, 2008. 331 s. : il., portréty, faksim. ; 20 cm. ISBN 978-80-7021-902-7

6) Kolektivizace venkova v Československu 1948-1960 a středoevropské souvislosti / Petr Blažek a Michal Kubálek (eds.). V Praze : Česká zemědělská univerzita : Dokořán, 2008. 359 s. : il., portréty, faksim. ; 22 cm + 1 CD. (Bod) ISBN 978-80-7363-226-7 (Dokořán : váz.). ISBN 978-80-213-1799-4 (Česká zemědělská univerzita : váz.). ISBN 978-80-213-1749-4 (chyb.)

7) VOHRYZKA-KONOPA, František Josef. Venkov v temnu : Násilná socializace čs. zemědělství. München : Mezinárodní rolnická unie, 1989. 175 s. ; 17 cm

8) NOVÁČEK, František. Nová pozemková reforma. Praha : Brázda, 1948 (Aš : K. Berthold, n.s.). 64 s. ; 17 cm. (Zemědělské aktuality ; sv. 40)

Resumé: Rozebírá ve formě otázek a odpovědí zákon o nové pozemkové reformě (trvalá úprava vlastnictví k zeměd. a les. půdě), soupisové, výkupové a přídělové řízení, jakož i předpisy, jimiž se upravuje včleňování postižených zaměstnanců.

9) Sborník právních a ostatních předpisů k provádění pozemkových reforem po roce 1945 / výběr a uspořádání Jana Pšeničková. V Praze : Státní ústřední archiv, 1998. 203 s. ; 29 cm. ISBN 80-85475-45-6.

10) Edice: Zemědělské družstevnictví : kolektivizace zemědělství. Praha : Národní archiv, -- . (Edice dokumentů z fondů Národního archivu).

- podrobný rozpis jednotlivých svazků naleznete v el. katalogu NK ČR, odkaz viz výše

Dále by pro Vás mohly být užitečné články, které jsme nalezli v článkové databázi ANL - Články v českých časopisech, novinách a sbornících (http://sigma.nkp.cz/cze/anl):

1) MATES, Pavel. Dozvuky pozemkové reformy / Pavel Mates. In: S '94. -- ISSN 0027-8009. -- Roč. 5, č. 48 (1994), s. 12

2) MARTÍNEK, Miroslav. Jak se rozdělovala půda : Dějiny pozemkových reforem v Československu, r. 1919-1948. In: Rudé právo. -- Roč. 1, (19910404), s. 2

3) KUČERA, Vladimír. Jak komunisté likvidovali sedláky. In: Mladá fronta Dnes Praha : MaFra 1210-1168 Roč. 17, č. 83 (20060407) In: Praha S. B/6 20060407

4) Před padesáti lety začala násilná kolektivizace venkova. In: Plzeňský deník. -- Plzeň. -- ISSN 1210-5139. -- Roč. 8, č. 45 (19990223), s. 8

5) BUREŠOVÁ, Jana. Zemědělství v českých zemích a na Slovensku v podmínkách "kolektivizace" 1949-1960 : (Poznámky k převratu v životě a práci zemědělců). In: Česko-slovenská historická ročenka 1998. Brno : Masarykova univerzita, 1998. -- ISBN 80-210-1976-X. -- s. 198-203

Pro témata z oblasti historie je také vhodné využít volně dostupných el. katalogů a databází Historického ústavu AV ČR (http://biblio.hiu.cas.cz/ ) a Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR (katalog - http://aleph18.lib.cas.cz/F/?func=file&file_name=find-b&local_base=USDA a článková bibliografie (http://aleph18.lib.cas.cz/F/?func=file&file_name=find-b&local_base=USDC ).

Pro vyhledávání můžete použít klíčova slova jako např. pozemková reforma, kolektivizace. Pro ukázku uvádíme záznamy článků, které jsme nalezli v bázích Historického ústavu AV ČR:

Rychlík, Jan : Pozemková reforma v českých zemích v letech 1945-1948. In: Zemědělství na rozcestí 1945-1948. Sborník příspěvků z mezinárodní konference konané ve dnech 22.-23.9.1998. Uherské Hradiště, Slovácké muzeum v Uherském Hradišti 1998, s. 7-22.

Burešová, Jana : Zemědělská politika v Československu v letech 1948-1960 jako součást vývoje komunistických režimů v Evropě. In: Sborník prací moravských historiků. Praha, ÚSD AV ČR 1996, s. 87-128.

 Rokosová, Šárka : Administrativní opatření - jedna z forem perzekuce sedláků komunistickým režimem. Securitas imperii 10, 2003, s. 147-194. Rés. angl. s. 345, něm. s. 348-349. Administrative Massnahmen - eine der Formen der Persekution der Bauer durch das kommunistische Regime.

Slezák, Lubomír : KSČ v boji za uskutečnění první etapy poválečné pozemkové reformy v českých zemích. ČČH 24 [74], 1976, č. 2, s. 161-188. Rés. rus.

Doporučovali bychom Vám také nahlédnout do rešerše, kterou zpracovalo naše oddělení - Kolektivizace československého venkova 1945-1960 (značka rešerše RC-351/2006). Rešerše je velmi rozsáhlá a podrobně zpracovaná, je k dispozici k prezenčnímu studiu ve studovně Referenčního centra (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_refc.htm) , záznamy je možné také kopírovat. Na požadání Vám služba ve studovně rešerši přinese.