Povrch knižních obálek

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se zeptala na to, zda existuje nějaký speciální název pro povrch knižních obálek, který se začal před nedávnem používat. jedná se o takový sametový povrch. Je použit například na nejnovějším vydání Harryho Pottera od Albatrosu.

Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

předpokládáme, že se jedná o tuhou vazbu s okraji , označovanou dle normy V8, resp. V8c.

Knižní vazba V8 je vazba s nekombinovaným potahem, tzv. celoplátěná vazba. Knižní desky jsou potaženy celistvým plátěným potahem. Tato vazba má povolené tři varianty. V8a je vazba, kdy jsou knižní desky potaženy laminovaným papírem. V8b je tuhá vazba s deskami potaženými papírovým potahem. Papír může být lakovaný, běžně potištěný, speciální potahový, nebo se syntetickým zátěrem. V8c tuhá vazba s deskami potaženými jiným potahem, například usní, imitací usně, včetně vatování desek.

použité a doporučené zdroje:

http://www.printing.cz/clanky/jak-na-/tuhe-knizni-vazby-1131cz

-(text byl převzat z čísla 9/1999 odborného polygrafického měsíčníku Svět tisku, www.svettisku.cz.)

-Šalda, Jaroslav. Od rukopisu ke knize a časopisu.Praha: SNTL 1983