povodně, faktory

Text dotazu

Dobrý den.My máme takový potok o šířce 1,5 metru. Nevíte při kolika mm srážek se v potoku rozvodní a poteče hodně vody? Děkuji za odpověd'

Odpověď

Dobry den,

bohuzel Vam na Vas dotaz nemuzeme fundovane odpovedet. Urcit miru srazek by  mohl spise odbornik, hydrolog, se znalosti pomeru v dane lokalite. Rozvodneni vodniho toku, pripadne vyliti vody z koryta zavisi na mnoha podminkach.
Povoden vznika v pripade, kdy na urcitem uzemi spadne najednou vic vody, nez kolik staci  z daneho uzemi koryty vodnich toku plynule odtekat. Pricin povodni muze byt nekolik: jarni tani snehu, kratkodobe srazky velke intenzity (privalove deste) nebo deletrvajici srazky mensi intenzity, pripadne kombinace techto pricin.

Vliv na povodne ma mimo jine krajina:
1) Zadrzovaci ucinek vegetace na padajici srazky je dany hustotou, druhem a vyvojovym stavem jejiho porostu v sezone a v prubehu let [intercepce]. Prime zadrzovani casti destovych srazek  povrchem vegetace ovlivnuje  pouze pocatecni fazi povodne... V prumernych podminkach lze priblizne predpokladat, ze u louky se retencni ucinek pohybuje okolo 2 litru/m2 a u lesa az okolo 5 litru/m2. Vegetacni porost ma vsak take schopnost zpozdovat pohyb povrchove vody a prodluzovat tak dobu mozneho vsaku. Odhaduje se napr., ze na rovinne lesni pude se muze vsaknout az 60 az 75 litru/m2 za jednu hodinu.
2) Schopnost zbrzdovat odtok naplnovanim prostoru nerovnosti, prohlubni a bezodtokovych depresi terenniho povrchu vodou [detence] ... Prumerne lze odhadovat, ze se tento retencni ucinek pohybuje od 1 litru/m2 do 5 litru/m2 v zavislosti na mistnich podminkach. Detence ma vliv pouze na pocatecni vyvoj povodne.
3) Vsak vody do pudnich vrstev a zvodni podzemnich vod [vsak, infiltrace].
Pudni prostredi muze akumulovat pomerne znacny objem srazkove vody. Zavisi to na typu pudy, jeji mocnosti, porovitosti, obsahu humusu aj...
4) Plneni koryt toku - vcetne mnozstvi vody vcezene do prilehlych podpovrchovych vrstev brehove zony v dusledku hydrostatickeho tlaku zvetsujiciho se pri stoupajici vodni hladině [objem ricni site] - jakoz i rozliv do inundacnich uzemi podel toku [objem inundanci.] Predtim nez dojde k rozlivu vody z koryta, musi se vyplnit jeho objem ...
5) Nadrze vybudovane v povodi...
Tvorbu odtoku jeste ovlivnuji stale pusobici fyzicko-geograficke faktory, jako jsou tvar povodi, nadmorska vyska, sklonitost svahu, spad toku, orografie, druh pudy, zemepisna orientace svahu, rozmisteni lidskych sidel, vegetace aj.

Na strankach Ceskeho hydrometeorologickeho ustavu naleznete orientacni limity srazek pro dosazeni SPA (stupnu povodnove aktivity) - http://hydro.chmi.cz/hpps/hpps_document.php#Orientacni_limity_srazek_pro_dosazeni_SPA

Doporucovali bychom Vam obratit se na obecni urad ve Vasi obci. V povodnovem planu obce by mely byt mimo jine uvedeny i smerodatne limity pro vyhlasovani stupnu povodnove aktivity a dosavadni maximalni prutoky a hladiny.
Kontaktovat muzete i spravce konkretniho vodniho toku, podle oblasti, kam Vas potok spada, tedy Povodí Labe, Vltavy, Moravy, Odry, toky v lesich spravuji Lesy Ceske republiky, s.p.
(https://lesycr.cz/sprava-vodnich-toku-a-bystrin/), mala cast drobnych vodnich toku  je spravovana obcemi, cast je jich spravovana i jinymi subjekty. Dale se muzete obratit s Vasim dotazem i na Usek hydrologie Ceskeho hydrometeorologickeho ustavu (http://portal.chmi.cz/o-nas/organizacni-struktura/usek-hydrologie/zakladni-informace).

Pouzita literatura:
* DANHELKOVA, Lenka. Zivot s povodnemi. Ostrava : Arnika, 2004. 134 s. ISBN 80-239-4053-8.
* Voda v krajine : kniha o krajinotvornych programech. Praha : Consult pro Ministerstvo zivotniho prostredi a Agenturu ochrany prirody a krajiny CR, 2004. s. 71-72. ISBN 80-902132-7-8.