Pověsti o obci Balkovy

Text dotazu

Existují báje a pověsti o Balkovech na Klatovsku (Chudenice)?

Odpověď

Dobrý den, nějaké knihy o pověstech na Klatovsku jsou. V knize Malý inspirativní rodinný průvodce po pověstech Klatovska od Davida Růžičky. Plzeň : Grafia, 1997. ISBN 80-902340-1-1. se v druhé kapitole píše toto:
"Víska Balkovy je jakousi předsunutou vartou následující kouzelné krajiny. I stal se zde kdysi tragický omyl. Lide stáhli kůži z živého koně.
Když si uvědomili, že kůň žije, znovu ji na něho přilepili sádlem. Protože však bylo husí, koni narostlo peří, takže vzlétl jako bajný Pegas. Na skále poblíž Švihova pak snesl obrovské vejce. To pak Balkovští přivezli vozem zpátky do vesnice. Aby se v náhradu za ztracené sádlo spravedlivě rozdělili, uvařili z vejce polévku. Kdo ví, neukrývají-li v některém z domků dodnes ten veliký hrnec."