pověření L. Štrougala

Text dotazu

Dobrý den,
rád bych znal podrobnosti o pověření L. Štrougala před revolucí 1989 do
čela "instituce" pro potlačování a likvidaci politických odpůrců.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
Váš dotaz spadá do oblasti, kterou se zabývá např. Ústav pro soudobé dějiny AV ČR http://www.usd.cas.cz/ nebo Historický ústav AV ČR http://www.hiu.cas.cz/cs/ nebo Národní archiv České republiky http://www.nacr.cz/.
Na internetu lze najít dílčí články nebo práce (např.
http://is.muni.cz/th/182725/fss_b/Bakalarska_prace_Radim_Grulich_182725.pdf)
, které se zabývají i činností L. Štrougala před rokem 1989.
Další odkaz:
www.dejinyksc.usd.cas.cz/.../262-maak-jii-od-ustupu-k-porace-od- ...
O době normalizace a letech před a po vyšlo větší množství knih, nevíme, zda tam ale najdete přesně to, co Vás zajímá. Na ukázku např.:
     Nazev               Ceska a slovenska spolecnost v obdobi normalizace =
Slovenska a ceska spolocnost v case normalizacie : liberecky seminar 2001
     Nakl. udaje         Bratislava : Veda, 2003
     Popis (rozsah)      259 s. ; 21 cm
     Roky/Sv.            ABA001
     ISBN                80-224-0747-X (broz.)
     Edice               Cesko-slovenske vztahy - Slovensko-ceske vztahy ; 3
     Dalsi korporace     Slovenska akademia vied. Ustav politickych vied
     Dalsi korporace     Technicka univerzita v Liberci. Katedra dejepisu
     Dalsi korporace     Liberecky seminar (11. : 2001 : Liberec, Cesko)
     Poznamka            Nad nazvem: Technicka univerzita v Liberci. Fakulta
pedagogicka - Katedra dejepisu. Ustav politickych vied SAV Bratislava
     Poznamka            Cast textu slovensky, cast cesky ; Anglicka resume
     Predmet. heslo      normalizace, Ceskoslovensko, 1969-1989
     Predmet. heslo      Ceskoslovensko -- spolecnost a politika --
     Chronolog. udaj     1968-1989
     Forma, zanr         sborniky konferenci
     Skupina Konspektu   323 - Vnitropoliticky vyvoj, politicky zivot
          ____________________________________

     Hlavni zahlavi      Cerny, Rudolf, 1920-1982
     Nazev               Jak se dela kontrarevoluce / Rudolf Cerny
     Nakl. udaje         [Praha] : Orego, 2009
     Popis (rozsah)      254 s. ; 21 cm
     Roky/Sv.            ABA001
     Cislo nar.bibl.     cnb001998155
     ISBN                978-80-86741-90-1 (broz.)
     Predmet. heslo      Komunisticka strana Ceskoslovenska
     Predmet. heslo      Prazske jaro, 1968
     Predmet. heslo      Srpen, 1968
     Predmet. heslo      normalizace, Ceskoslovensko, 1969-1989
     Predmet. heslo      Ceskoslovensko -- spolecnost a politika --
     Predmet. heslo      Ceskoslovensko -- politika a vlada -- 1961-1970
     Chronolog. udaj     1967-1970
     Forma, zanr         pojednani
     Skupina Konspektu   323 - Vnitropoliticky vyvoj, politicky zivot
          ____________________________________

     Nazev               Mocni? a Bezmocni? : politicke elity a disent v
obdobi tzv. normalizace : interpretacni studie zivotopisnych interview / Miroslav Vanek (editor)
     Vydani              Vyd. 1.
     Nakl. udaje         Praha : Prostor, 2006
     Popis (rozsah)      411 s. ; 21 cm
     Roky/Sv.            ABA001
     Cislo nar.bibl.     cnb001692514
     ISBN                80-7260-161-X (broz.) : Kc 395,00
     Dalsi puvodce       Vanek, Miroslav, 1961-
     Dalsi korporace     Ustav pro soudobe dejiny (Akademie ved CR)
     Poznamka            Obsahuje bibliograficke odkazy a rejstrik
     Predmet. heslo      disent -- Ceskoslovensko -- 1968-1989
     Predmet. heslo      normalizace, Ceskoslovensko, 1969-1989
     Predmet. heslo      Ceskoslovensko -- spolecnost a politika --
     Predmet. heslo      Ceskoslovensko -- dejiny -- historiografie
     Chronolog. udaj     1968-1989
     Forma, zanr         studie
     Forma, zanr         sborniky
     Skupina Konspektu   94(437) - Dejiny Ceska a Slovenska

Doporučujeme obrátit se na výše uvedené instituce.