poválečný odsun sudetských Němců

Text dotazu

Prosím o informaci zda existuje nějaký web nebo instituce, kde bych zjistila zda určitá osoba byla odsunuta na základě benešových dekretů a nebo zda odsunuta nebyla.

Odpověď

Dobrý den,

jak se zdá, doposud nebyl vydán žádný seznam odsunutých osob na základě Benešových dekretů. Skutečnost ohledně odsunu jisté osoby budete muset zjišťovat v archivu dané obce, kde hledaná osoba před odsunem žila.
Popřípadě v archivu, pod který tato obec spadá - obecní archivy, okresní archivy apod. Obce často vypracovávaly seznamy obyvatel, kteří měli být v souladu s Benešovými dekrety odsunuti. Vznikaly také seznamy jednotlivých transportů.
Vhodný zdroj informací by Vám mohl pomoci nalézt Archiv Ministerstva vnitra ČR a jeho databáze archivů v ČR:
http://www.mvcr.cz/archivnictvi/uvodem.html.
V Německu vznikla organizace odsunutých Němců: Sudetendeutsche Landsmannschaft. Internetová adresa: www.sudeten.de. Snad i přes tuto organizaci byste mohla nějaké informace získat.
Radu, kde nejlépe příslušné údaje hledat, Vám může poskytnout již zmíněný Archiv Ministerstva vnitra ČR. S prosbou o radu se můžete obrátit také na Českou genealogickou a heraldickou společnost v Praze:
http://www.genealogie.cz/