POVÁLEČNÝ ODSUN NA LITOMĚŘICKU

Text dotazu

Dobrý den.
 Zajímalo by mě, jestli je vydaná nějaká kniha s přehledem osob odsunutých po druhé světové válce z okresu Litoměřice. Jedná se mi konkrétně o
Walburga Sedlaczek, rozená Letzel, *18.8.1910 – Zdoňov / Teplice n.Metují
Walburga se vdala 8.9.1936 – Velké Žernoseky č.91, okr. Litoměřice
manžel Josef Sedlaczek.
Walburga byla sestrou mé babičky Marty Řehákové, r.Letzel, *16.3.1908-Zdoňov, +20.5.1945-Hradec Králové
Rodiče Walburgy a Marty: Ignaz Letzel *26.10.1881, + ? a Marie r.Mauer *10.12.1883, +22.8.1913

Bohužel v rodině se na tyhle události nemám koho zeptat -

děkuji za odpověď

Odpověď

Vážený pane ...,

Jmenný seznam odsunutých obyvatel československého pohraničí podle zjištěných informací jako ucelená monografie či edice pramenů vydán nebyl. Oblast Litoměřicka je z hlediska historického zpracování odsunu zpracována dosti důkladně, nicméně veškerá literatura uvádí statistiky, nikoli jmenné seznamy; tituly pak svorně odkazují na oblastní a lokální archivy. Proto bych Vám doporučil se pro začátek obrátit na Státní oblastní archiv Litoměřice, kde buď naleznete soupisy obyvatel, určených k vysídlení, zhotovených místní správou v letech 1945-1946, či Vám bude doporučen další postup v bádání. Litoměřický archiv můžete kontaktovat zde: http://www.soalitomerice.cz/