Používání číslovek

Text dotazu

Dobrý den, prosím o sdělení, zda je správné užívat
číslovky v podobě např. třicet čtyři pokusy, dvacet dva pokusy (podle
poslední číslovky) nebo třicet čtyři pokusů, dvacet dva pokusů apod., jak se
běžně užívá. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

odpověď na svůj dotaz můžete nalézt na stránkách Ústavu pro jazyk český AV ČR, v rubrice "Na co se nás často ptáte" (http://www.ujc.cas.cz/poradna/odpo.html#dveste) :

"Ve spojení základních číslovek od dvaceti výše, které jsou zakončeny na jeden, dva, tři, čtyři, se do 70. let minulého století ve spisovné češtině vyžadovaly tvary počítaného předmětu a shoda přísudku podle posledního členu: podle jeden člověk byl zraněn, dva/tři/ čtyři lidé byli zraněni mělo být i dvě stě jeden člověk byl zraněn, dvě stě dva/tři/čtyři lidé byli zraněni. Spojení dvě stě jedna/tři/čtyři lidí bylo zraněno, tj. spojení s počítaným předmětem v 2. pádě, bylo hodnoceno jako chybné. Mnozí jazykovědci však poukazovali na nepřirozenost spojení typu sto (dvě stě, tři sta, .) jeden člověk, a to zejména ve větách obsahujících výrazy celý a všechen, např. závod dokončil všechen sto jeden běžec, a tím i na neudržitelnost tehdejší kodifikace. Druhý pád se nejdříve prosadil u číslovkových výrazů zakončených na jeden, postupně pronikl i k výrazům s číslovkami dva, tři, čtyři. I dnes čteme a slýcháme původní tvary, zejména ve sportovních reportážích a zpravodajstvích: závodník skočil sto dvacet jeden metr a za tento skok získal sto třicet čtyři body. Běžnější i přirozenější jsou však už tvary závodník skočil sto dvacet jedna metrů a za tento skok získal sto třicet čtyři bodů."

Podrobnější informace k tématu obsahuje také Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český AV ČR - http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=792 .