Námět do knihy

Text dotazu

Píši knihu potřeboval bych nějakou nemoc, která by člověku zkrátila život tak do 20/30 let a případně aby měl zvýšenou tělesnou sílu, hodilo by se mi tam něco takového. Děj se odehrává ve středověku. Může to být i vrozené, ale zase aby si toho ostatní všimli. Napadá vás něco?
Děkuji mockrát

Odpověď

Dobrý den,
odpověď na Váš dotaz by mohl začínat mottem: Je tisíce chorob, ale jenom jedno zdraví. (L. Börne)

Ve věku  20  - 30 let je člověk na vrcholu svých sil  a hlavním úkolem je "milovat a pracovat" (S. Freud). Koncem 30. roku věku dosahují všechny lidské orgány zralosti. Mnohého člověka však přepadne nemoc v době, kdy je právě na vrcholu pracovního snažení.

V době vlastně ještě nedávno minulé ohrožovala cukrovka své pacienty smrtí velmi často, úmrtí s rychlým koncem. Nemoc vyvolávaná poruchou ve vyměšování inzulínu ve slinivce břišní se zhoršuje tělesnou nečinností. I dnes sebou vleče nebezpečí závažných následků, včetně zkrácení života.
Velkou úlohu při vzniku a průběhu onemocnění má otázka výživy (určitý podíl sebou nese i dědičnost); výrobou cukru - okolo 300 n.l. - cukrová třtina a z ní pevný cukr v Indii, v Evropě 1537.

Schizofrenie je závažné psychotické onemocnění. Narušuje schopnost nemocného srozumitelně jednat a chovat se v souladu s okolnostmi. Vztah nemocného ke skutečnosti se mění. Nemocný se odcizuje ostatní lidem.
Psychóza vede ke změnám osobnosti, které způsobí, že mnohdy nedokáže pokračovat v životě v souladu s očekáváním založeném na dosavadní životní dráze.
Schizofrenie ovlivňuje lidské myšlení, cítění a jednání. Snižuje kvalitu lidského života. Zvyšuje mortalitu.
Z hlediska lékaře se jedná o onemocnění nejsložitějšího orgánu lidského organismu: mozku.
Schizofrenie se spolu s několika dalšími duševními nemocemi nacházela mezi vedoucími příčinami zkrácení délky života populace v produktivním věku (18-44 let).
Schizofrenie hrozí zkrácením délky pacientova života. Nemocní se schizofrenií umírají brzy z různých příčin; od rizika sebevraždy až ke kardiovaskulárnímu onemocnění.
Schizofrenie je název starý necelých 100 let. Označuje skupinu onemocnění, o kterých se domníváme, že jsou součástí zkušenosti lidstva od nepaměti. Onemocnění postihovalo lidi všech historických epoch. Měnily se vnější projevy onemocnění, především obsah bludů a halucinací a způsob, jak nemocný reaguje.

Domníváme se, že z dalších nemocí, které byste mohl použít na dokreslení svého příběhu  v knize, by mohly být např. tyto:
Pravé neštovice - zemřely na ně např. obě ženy Josefa II.
Srdeční infarkt, zástava srdce při vypětí
Odumírání nervů – ochrnutí po úrazu a tím i ztráta vyšší tělesné schopnosti
Rakovina - nebyla takto pojmenována, ale onemocnění se vyskytovalo (zhoubné nádory)
Pohlavní nemoci -  vředy, infekce v nich
Otrava krve - infekce
různé epidemie - např. mor

Jak zasadit do děje nemoc a také okolnosti, které měly vliv na zvýšenou tělesnou sílu, si budete muset vymyslet sám.

Použité zdroje

Čerpáno volně z: DOSTÁLOVÁ, Olga. Jak vzdorovat rakovině. Praha: Grada, 1993.
ŠVÁB, Josef. Osvícenství choromyslného císaře aneb Zklamal Josef II. ve všem, co podnikl? Olomouc: Společnost Josefa Ludvíka Fischera, 2007.
ČESAL, Aleš, HERZINGER, Roman. Labyrintem středověku. Kouzla a rituály starých cechů. Praha: Nakladatelství XYZ, 2007.
HOVORKA, Jaroslav. Cesta do stáří aneb Dopisy i pro mladé aneb Dopisy i pro mladé. Praha: Práce, 1980.
HöSCHL, Cyril. Psychiatrie. Praha: Tigis, 2004.