Posvátný háj u Slovanů

Text dotazu

Vše o posvátném lese ve slovanské mytologii

Odpověď

Dobrý den,
o posvátných hájích starých Slovanů existují pramenné i archeologické doklady. Jedním z písemných pramenů je zpráva kronikáře Thietmara z Merseburgu z roku 1018 o dubovém háji Lužických Srbů nazvaném Zutibure (tj.
Svatobor). Podrobnou zprávu o slovanském posvátném háji uvádí taktéž Helmold z Bosau ve své Slovanské kronice. Píše se v ní:
"...Tam jsme mezi prastarými stromy spatřili posvátné duby, zasvěcené bohu té země Provenovi, které obkličovalo nádvoří a plot, vystavěny velmi pečlivě ze dřeva, v němž byly dvě brány. Neboť kromě domácích bůžků a model, jimiž každá ves oplývala, bylo místo to svatyní celé země, a byl pro ni ustanoven žrec a slavnosti a rozličné obětní obřady. Tam se každé pondělí scházíval lid té země s knížetem a knězem za příčinou soudů. Vstup do nádvoří byl ovšem zakázán, vyjímajíc kněze a ty, kteří chtěli obětovati nebo na které doléhalo nebezpečí smrti; těmto totiž se nikterak neodpíralo útočiště..."
(TÉRA, Michal. Perun - bůh hromovládce : sonda do slovanského archaického náboženství. Červený Kostelec : Pavel Mervart, 2009. s. 215.)

Posvátný háj tedy sloužil jako sakrální místo, kde byly prováděny rituální oběti, scházel se tu lid k pravidelným soudům, taktéž se jednalo o místo poskytující azyl pronásledovaným, neboť posvátná půda háje nesměla být znesvěcena krví, a to ani krví nepřítele.

Jméno blíže nespecifikovaného boha srbských Slovanů Prova bylo pravděpodobně odvozeno z "prav" = spravedlivý. Jméno tohoto záhadného boha, kterému byl Svatobor zasvěcen, bývá také někdy vykládáno jako zkomolené jméno hlavního slovanského boha Peruna, neboť duby jsou spojovány ve slovanské mytologii právě s Perunem. Dub symbolizoval hlavní hromovládcovy vlastnosti, tedy fyzickou a mužskou plodivou sílu. Pod duby se konaly důležité sezónní slavnosti agrární společnosti. Dub byl jedním z centrálních motivů slovanské kosmografie (světový strom). Dub byl také podle slovanských národů obdařen specifickou léčebnou schopností.

"Tradice o svatosti dubů se projevila i v pozdějším folkloru severozápadních Slovanů, ve kterém se udržovalo podání, že jejich předci vyhledávali krásné duby a sosny, u nichž se modlili (...)" (TÉRA, Michal. Perun - bůh hromovládce : sonda do slovanského archaického náboženství. Červený Kostelec
: Pavel Mervart, 2009. s. 216.)

"U jižních Slovanů je doloženo jen uctívání stromů bez upřesnění druhu, avšak podle etnografických pozorování se až donedávna uctíval posvátný háj např. na hoře Peren v Makedonii. (...) Přísahalo se při stromech, pramenech a kamenech. Obecně je uctívání posvátných hájů a stromů v Čechách zmíněno kronikářem Kosmou, který k roku 1092 uvádí, že ještě kníže Břetislav II.
"dal pokácet a spálit posvátné háje na mnohých místech". A Homiliář Opatovický zakazuje "ctění hor a stromů...a obětovati zvířata u stromů a pramenů.". Svatobor je v Čechách doložen jen místními jmény (u Sušice, Karlových Varů, u Ohře), tedy v jižních a západních Čechách. Polský místní název Swiety Dab dokládá uctívání dubu i v této zemi, objevují se tam též toponyma Swiaty Gaj (též v Prusku). U severních Rusů byla existence nedotknutelných posvátných hájů nazývaných Boželesje zaznamenána ještě v 19.
století - kdo by zákazy porušil, onemocněl by či dokonce zemřel."
(PROFANTOVÁ, Naďa. Encyklopedie slovanských bohů a mýtů. 2. vyd. Praha :
Libri, 2004. s. 216.)

Použitá literatura, ve které naleznete k danému tématu více informací:
* TÉRA, Michal. Perun - bůh hromovládce : sonda do slovanského archaického náboženství. Červený Kostelec : Pavel Mervart, 2009. ISBN 978-80-86818-82-5.
* PROFANTOVÁ, Naďa. Encyklopedie slovanských bohů a mýtů. 2. vyd. Praha :
Libri, 2004. ISBN 80-7277-219-8.
* VÁŇA, Zdeněk. Svět slovanských bohů a démonů. 1. vyd. Praha : Panorama, 1990. ISBN 80-7038-187-6.
* PITRO, Martin. Bohové dávných Slovanů. 1. vyd. Praha : ISV, 2002. ISBN 80-85866-91-9.
* ŠINDLÁŘOVÁ, Irena. Mýty a báje starých Slovanů : božstva, svatyně, bájesloví, tradice. 1. vyd. [Olomouc] : Fontána, 2003. ISBN 80-7336-132-9.
* MÁCHAL, Jan. Bájesloví slovanské.   Ve Votobii vyd. 1.  V Olomouci :
Votobia, 1995. ISBN 80-85619-19-9.