Postoje, rozhodování a řešení etických dilemat

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych poprosit o literaturu zahrnující etické dilemata sociálního pracovníka, jejich řešení, rozhodování a postoje, kdy by etická dilemata měli vstupovat do profesního a osobního života sociálního pracovníka. Cílem práce je: Zjistit, zda rozhodování sociálního pracovníka se prolíná, jak do profesního tak do osobního života terénních pracovníků na pracovišti orgánu sociálně-právní ochrany dítěte.
Předem moc děkuji

Odpověď

Dobrý den,

literaturu k tématu lze hledat např. v elektronickém katalogu Národní knihovny ČR pomocí kombinace klíčových slov. Kniha, která by pojednávala přesně a jen o dané tématice, jsme nenašli. Problematika však může být nastíněna v některých kapitolách knih, které pojednávají např. o ošetřovatelství, péči o dítě v sociálním prostředí apod.

Domníváme se, že se práce musí zákonitě prolínat do osobního života sociálního pracovníka, zvlášť když se jedná o pracoviště sociálně-právní ochrany dětí. V etice jsou základní principy: spravedlnost (nebo slušnost), neškodit, respekt k člověku a prospěšnost. Je velmi obtížné najít správnou odpověď etického dilematu. Je velmi důležité odhadnout správně osobnost pacienta (klienta) a podle toho nastavit způsob jednání.

Zdroj: VÁLKOVÁ, Libuše a kol. Praktické lékařství. Praha: Karolinum, 2007.

Morální dilema  je  situace, kdy člověk čelí alespoň dvěma různým alternativám, přičemž ani jedna z nich se nezdá být optimálním řešením daného problému. Vždy jednat tak, aby to sloužilo zájmům pacientů/klientů a jejich blahu, aby žádný čin nebo opomenutí v rámci kompetencí nemělo škodlivé důsledky, pokud jde o zájmy a bezpečí pacientů a klientů.

Pracovník je zodpovědný za své kroky a dodržování profesních závazků.

Je potom jasné, že na svoji práci myslí ještě po té, kdy mu např. skončila služba nebo se případ nějak uzavřel.

Čerpáno z: KUTNOHORSKÁ, Jana. Etika v ošetřovatelství. Praha: Grada Publishing, 2007.

I  když absolutně spolehlivá metoda přesvědčovací neexistuje, můžeme své přesvědčovací umění neustále zlepšovat. Tím, že budeme přemýšlet, zkoušet, pozorovat, analyzovat vlastní zkušenosti. Umění komunikovat s lidmi spočívá v tom, že se prosadíme, aniž bychom ostatní nepřípustně omezovali.

Zdroj: EDMüLLER, Andreas, WILHELM, Thomas. Velká kniha manipulativních technik. Praha: Grada Publishing, 2010.

Příčinou dilematických situací může být např. rozdíl mezi cílem péče pacienta a zdravotníka; rozdíl nastává, když má jiné přání pacient a jiné názory a představy o cílech léčby mají zdravotníci.

Zdroj: Vybrané kapitoly z péče o seniory. Brno: Curatio, 2008.

Z volně přístupné databáze na www.nkp.cz, katalogy a databáze, báze NKC - knihy, jsme vybrali např. následující knihy, kde by něco k problematice mohlo být:

     Etika v osetrovatelstvi / Jana Kutnohorska. -- Vyd. 1.. -- Praha : Grada, 2007. -- 163 s. ; 21 cm

     Velka kniha manipulativnich technik / Andreas Edmuller, Thomas Wilhelm ; [preklad Iva Michnova]. -- 1. vyd.. -- Praha : Grada, 2011. -- 264 s. : il. ; 24 cm

     Metody a rizeni socialni prace / Oldrich Matousek a kol.. -- Vyd. 2.. -- Praha : Portal, 2008. -- 380 s. : il. ; 24 cm

     Prirucka socialniho pracovnika / editori Jana Vastatkova a Stanislava Hoferkova. -- 1. vyd.. -- Olomouc : Univerzita Palackeho v Olomouci, 2008. -- 230 s. : il., formulare ; 21 cm

     Socialni prace s rodinou / Lucie Smutkova. -- Vyd. 1.. -- Hradec Kralove : Gaudeamus, 2007. -- 107 s. ; 21 cm

     Socialni pracovnik a pravo / Robert Vlcek. -- Ostrava : Knizni expres, [2008]. -- 159 s. ; 22 cm

     Teorie a metody socialni prace / Marie Vrtiskova. -- V Tribunu EU vyd. 1.. -- Brno : Tribun EU, 2009. -- 210 s. : il. ; 29 cm

     Umeni pomahat / Ivan Ulehla. -- Vyd. 3., V Sociologickem nakl. 2.. -- Praha : Sociologicke nakladatelstvi, 2005. -- 128 s. : il. ; 24 cm

     Vybrane aspekty rizeni socialni prace v exkludovanych lokalitach / Miroslav Hajer, Jiri Skoda. -- Vyd. 1.. -- Usti nad Labem : Pedagogicka fakulta Univerzity J.E. Purkyne v Usti nad Labem, 2009. -- 150 s. : il. ; 21 cm

     Zaklady socialnej prace / Zlata Ondrusova a kol.. -- 1. vyd.. -- Brno : MSD, 2009. -- 139 s. ; 21 cm

     Zdravotnicky a socialni pracovnik v praxi / koletiv autoru. -- Praha : Institut postgradualniho vzdelavani ve zdravotnictvi, 2007. -- 79 s. : il., mapy ; 21 cm

     Zdravotnictvi a socialni prace / kolektiv autoru. -- Praha : Institut postgradualniho vzdelavani ve zdravotnictvi, 2007. -- 79 s. ; 21 cm