Postindustriální (postmoderní) společnost

Text dotazu

Potřebuji sehnat ke své disertační práci knihu, kde
bude definována co nejlépe postindustriální (postmoderní doba), především z ekonomického (ekonomicko-politockého) hlediska. Hledala jsem všude možně v knihovnách a kromě slovníků a encyklopedií bohužel marně. Našla jsem zajímavou
knihu (Klofáč, J., Tlustý, V.:Soudobá sociologie II z roku 1967), kde
je velmi dobře popsaná industriální společnost. Přesně něco takového
bych potřebovala o postindustriální společnosti najít (co to je, jak
se charakterizuje, její vztah k ekonomickému růstu, převraty ve výrobě
a produktivitě, jiný pohled na lidský kapitál atd.). Preferuji knihy v
českém jazyce.

Odpověď

Zasílám vám seznam literatury, ve které snad najdete něco upotřebitelného. Jedná se o sociologickou literaturu, autoři se však věnují i vztahu k ekonomice a politice.

Bauman, Zygmund: Tekutá modernita. Mladá fronta 2002.

Bauman, Zygmund: Individualizovaná společnost. Mladá fronta 2004.

Fromm, Erich: Mít, nebo být? Aurora 2001.

Giddens, Anthony: Důsledky modernity. Slon  2003.

Petrusek, Miloslav: Společnosti pozdní doby. Slon 2006. (řada odkazů na literaturu za každým zpracovaným heslem)

Roszak, Theodore: Kde končí pustina. Politika a transcendence v postindustriální společnosti. Prostor 2005.

Keller, Jan Teorie modernizace. Slon 2007.

Encyklopedie postmodernismu.  Barrister a Principal, s.r.o. 2005.

P.S.

Příhodnou charakteristikou postmoderní doby mně přišel název kapitoly z knihy Kde končí pustina - Krásná návnada, krutá past nebo  citace Paula Valéryho -

 "Přerušování, nesouvislost, překvapení, to jsou běžné podmínky našeho života. Staly se dokonce opravdovou potřebou mnoha lidí, jejichž mysl již nežije ničím jiným než náhlými změnami a neustálou obnovou podnětů ... Nedokážeme již snášet nic, co trvá. Už nevíme, co dělat, aby nuda nesla nějaké plody.

A tak lze celý problém redukovat na toto: dokáže lidská mysl dostat pod kontrolu to, co sama stvořila? (in: Tekutá modernita).