Příjmení Posselt

Text dotazu

Dobrý den.Chci se zeptat odkud pochází příjmení
Posselt a z čeho mohlo vzniknout?Předem díky za odpověd

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Posselt patří do skupiny příjmení vzniklých z jednotlivých typů složených germánských osobních jmen, konkrétně k příjmením se změnou koncovky z -olt na -elt. Základní část složených osobních jmen -wald, která je etymologicky souhlasná s naším vlád-nouti, Vladi-, se v osobních jménech na území saského a slezského nářečí už ve středohornoněmeckém období změnila v -old, řidčeji -ald, a v této podobě nabyla charakteru přípony. Proto se např. z Petz, což je hypokoristická podoba křestního jména Peter, mohla vytvořit další derivace Petzold. Takto vzniklé -old se oslabilo v -elt a u nás se někdy vlivem výslovnosti ustálilo jako -lt.

Příjmení Posselt bylo odvozeno od složení "bôze" = chlapec apod. a koncovky -olt (měnící se na -elt). K r. 1357 je doloženo příjmení Possolt.

Dle statistik četnosti jmen a příjmení v ČR žilo k 15.7.2009 na našem území 78 mužů a 94 žen s příjmením Posselt/Posseltová.

Použité zdroje:

* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. 1. svazek. Ústí nad Labem: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, 1998. Str. 148-149. ISBN 80-7044-212-3.

* Statistiky Ministerstva vnitra ČR na stránkách Kde Jsme https://www.kdejsme.cz/