Poslední probošt chotěšovského kláštera

Text dotazu

Zajímalo by mne, co se stalo s posledním proboštem kláštera v Chotěšově u Plzně po josefinských reformách. Ví se, co dělal nebo kde působil od zrušení kláštera v roce 1782 do roku 1797? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

chotěšovský klášter byl zrušen 18.3.1782, v ten den přijel do Chotěšova plzeňský krajský hejtman z Wiedersperků, aby ohlásil císařský patent o vyzvižení kláštera. Dne 22.3.1782 byla zrušena klausura, jeptišky zůstaly ještě pohromadě do 22.7.1782, kdy opustily budovu. Každá ze 44 jeptišek dostala 200 zlatých. Poslední probošt Pavel Josef Novák si koupil dům v Dobřanech a žil tam na penzi s 1500 guldeny až do své smrti 4.2.1797.

použitá literatura:
* HATAJ, Václav. Chotěšov. 2. upravené vydání. Chotěšov: Osvětová beseda, 1993. s. 54.
* KÖPL, Norbert. Das ehemalige Prämonstratenser–Chorfrauen–Stift Chotieschau im Pilsner Kreise Böhmens. Prag: Thomas Thabor, 1840. s. 70. Kniha je volně dostupná na http://books.google.cz/books?id=q8IGAAAAcAAJ&printsec=frontcover&hl=cs#v=onepage&q&f=false