Poradit se s Vaňkem

Text dotazu

Dobrý den, prosím Vás, víte, co znamená výraz "Poradil se s Vaňkem" ? A proč zrovna s Vaňkem?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

dovolujeme si citovat z článku v archivu časopisu Naše řeč:

"Rčení poradit se s Vaňkem (poprvé zachyceno v r. 1589) je hojně doloženo u českých spisovatelů 19. stol. Ale původ tohoto rčení zůstává dosud nejasný. V knize Čeština všední i nevšední se uvádí, že jméno Vaněk (jedna z domáckých podob k Václav) je zvukovou nápodobou německého slova. Spojuje se s německým slovesem wanken ve větách jako vor dem Feinde wanken (‚ztrácet odvahu před nepřítelem‘) nebo s podst. jm. vane ze střední němčiny, které znamenalo ,pohyb vpřed, stranou nebo zpět; nestálost, nevěru, pochybnost; postranní nebo zpáteční cestu‘.[35]I. Němec zdůrazňuje, že souvislost uvedeného rčení s německým wanken podporuje také to, že německá skupina -nk- se přejímá do staré češtiny jako -ňk-.[36]

Strukturní model tohoto rčení není v současné češtině produktivní. Ale některé zastaralé frazeologismy svědčí o jeho dřívější produktivnosti, srov. poradit se s rychlíkem, vzít radu s rychlíkem ‚dáti se na útěk, utéci‘ (rychlík zde znamená ,rychlý kůň‘ — Z 343). Ve slovních hříčkách je znám také model potkat se s + VJ, např. starší potkat se s němým Blahou ,ztratit řeč; zarazit se v řeči‘ (Z 40).

Uvedené příklady nás vedou tedy k názoru, že frazeologismus poradit se s Vaňkem mohl vzniknout na základě zvukové shody hypokoristického jména Vaněk s německým výrazem wanken."

Odkaz zde: http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=6812

Výskyt rčení v nejrůznějších historických publikacích najdete v publikaci Česká přísloví Václava Flajšhanse.

("kteříž se dávno s Vaňkem poradili a patami své dluhy zaplatili" 1573 KYRMEZERSKÝ)

("s Vaňkem zmužilý se neradí, raděj pro čest hrdla nasadí")

V knize J. Zaorálka Lidová rčení je u slovníkového hesla Vaněk uvedeno:

s Vaňkem se poraditi = dávat se na útěk, utíkat

Použité zdroje

FLAJŠHANS, Václav, Valerij Michajlovič MOKIJENKO a Ludmila STĚPANOVÁ. Česká přísloví: sbírka přísloví a pořekadel lidu českého v Čechách, na Moravě a v Slezsku : přísloví staročeská. 2., rozš. vyd. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2013. ISBN 978-80-244-3329-5.

ZAORÁLEK, Jaroslav. Lidová rčení. Vyd. 3., reprint 1. vyd. z r. 1947. Praha: Aurora, 1996. ISBN 80-85974-10-X.