Pořadí křížků a béček

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych poprosit o pořadí křížků a béček a také jejich význam.Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

přehledné uspořádání všech tónů užívaných v hudbě podle jejich výšek se nazývá tónová soustava. Základem evropské tónové soustavy je sedm tónů, které se jmenují: c,d,e,f,g,a,h. Těchto sedm tónů se v tónové soustavě několikrát opakuje v různých výškových polohách.

Od výchozího tónu c k nejbližšímu opakovanému c nacházíme osm stupňů.

Vzdálenost mezi dvěma c (mezi nižším a nejblíže vyšším) se nazývá oktáva.

Každý tón naší tónové soustavy můžeme jednou nebo dvakrát snížit nebo zvýšit. Jednoduché zvýšení označujeme v názvu tónů příponou -is, dvojité -isis. Podobně jedenoduché snížení označujeme příponou -es a dvojité snížení příponou -eses.

Tóny c,d,e,f,g,a,h se považují za základní, tóny zvýšené a snížené se souhrnně nazývají tóny odvozené nebo alterované. Snižování a zvyšování tónů se pak říká též alterace. Tóny odvozené můžeme shrnout takto:

-tóny dvakrát zvýšené: cisis, disis, eisis, fisis, aisis, hisis

(křížky)

-tóny jednou zvýšené: cis, dis, eis, fis, gis, ais, his (křížky) -tóny

základní: c,d,e,f,g,a,h, -tńy jednou snížené: ces, des, es, fes, ges, as, b

(béčka) -tóny dvakrát snížené: ceses, deses, eses, feses, geses, asas, heses

(béčka)

zdroj :Zenkl, L. : ABC hudební nauky, Praha Bärenreiter, 1999