populární kultura

Text dotazu

Dobrý den!
Co všechno obsahuje pojem populární kultura?
V jakých publikacích se toto heslo nachází?

Odpověď

Dobrý den,

dle definice uvedené v "Lexikonu teorie literatury a kultury" pojem "populární kultura (angl. popular culture) zahrnuje (překrývající se) oblasti lidové kultury, masové kultury a subkultur. V závislosti na dané definici se přitom zdůrazňuje buď aspekt aktivně zasahující do každodenní praxe, nebo aspekt usměrňujícího, "glajchšaltujícího" konzumu."

(Lexikon teorie literatury a kultury : koncepce - osobnosti - základní pojmy. 1. vyd. Brno : Host, 2006. str. 615.)

Heslo populární kultura obsahuje také:

* BARKER, Chris. Slovník kulturálních studií. 1. vyd. Praha : Portál, 2006. ISBN 80-7367-099-2.

Další literatura k tématu:

* McRobbie, Angela. Aktuální témata kulturálních studií. 1. vyd. Praha : Portál, 2006. ISBN 80-7367-156-5.

* SOUKUP, Václav. Přehled antropologických teorií kultury. 2. vyd. Praha : Portál, 2004. ISBN 80-7178-929-1.

Zdroje, které obsahují hesla k jednotlivým oblastem populární kultury:

Populární literatura:

* PAVERA, Libor. Lexikon literárních pojmů. 1. vyd. Olomouc : Nakladatelství Olomouc, 2002. ISBN 80-7182-124-1.

* MOCNÁ, Dagmar. Encyklopedie literárních žánrů. 1. vyd. Praha ; Litomyšl : Paseka, 2004. ISBN 80-7185-669-X.

Populární hudba:

* Kulturální teorie : klasické a současné přístupy. 1. Praha : Portál, 2010. ISBN 978-80-7367-685-8.

* Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby. [Díl] I, II, III. Praha : Supraphon, 1980, 1986, 1990.

* Malá encyklopedie hudby. [2. vyd.], v Supraphonu 1. vyd. Praha : Supraphon, 1983.

Umění:

* Vysoké versus populární umění. 1. vyd. V Olomouci : Periplum, 2009. ISBN 978-80-86624-48-8.

Další literaturu k tématu můžete dohledat prostřednictvím Online katalogu Národní knihovny ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc , Souborného katalogu ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/skc, Jednotné informační brány: http://www.jib.cz/ či článkové databáze ANL: http://aleph.nkp.cz/cze/anl .