populárně naučná literatura

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, co vše se dá zařadit do
populárně naučné literatury. Musím napsat do přihlášky na VŠ seznam přečtené
populárně naučné literatury z oboru (historie). A když se budu ptát
konkrétně, dá se do této literatury zařadit historický román? A jestliže se
zeptám úplně konkrétně, mohu do této kategorie zařadit Jarmilu Loukotkovou,
Kateřinu Tučkovou, Veiwegha s jeho Báječnými léty pod psa, Romaina Rollanda
a E. M. Remarqua? Předem děkuji za odpověď a pomoc.

Odpověď

Dobrý den,
domníváme se, že historický román nelze považovat za populárně naučnou literaturu, konkrétně ani autory, které jste v dotazu uvedla. Dle knihy Slovník literární teorie patří historický román mezi uměleckou literaturu (typ "románu"), jehož základ tvoří historická fakta a reálie, které mají evokovat obraz daného historického období - historické postavy, reálie, děje, apod. se proplétají se smyšlenými skutečnostmi. V 2. polovině 19.
století se historický román začal vyznačovat hlubším chápáním minulosti a historických skutečností (nap. Hugo - Devadesát tři; Flaubert - Salambo; u nás Winter). Ve 20. století kromě odpovědného nakládání s historickými fakty vstupuje do popředí linie kritického nebo ironického pohledu či se soustředí na osudy autentických osobností.

Oproti tomu populárně-vědecká díla patří do odborné literatury, která se vyznačuje literárním zpracováním dokumentárních materiálů, historických událostí a faktů. Odborná literatura je praktická a tomu odpovídají i stylistické prostředky. Populárně-naučná literatura má odborné téma podat co nejširšímu publiku ve srozumitelné formě. Ovšem nejedná se o beletrii.
Pojem populárně-naučná literatura také naleznete v České terminologické databázi knihovnictví a informační vědy (TDKIV, dostupná na adrese
http://aleph.nkp.cz/F/):
Populárně naučná literatura - díla s odbornou tematikou, jejichž výklad je zaměřen na čtenáře, kteří nemají speciální znalosti v příslušném oboru.

Na téže adrese naleznete také Databázi národních autorit NK ČR (AUT), kde je u Vámi uvedených autorů napsáno následující:
Jarmila Loukotková -  beletristka, autorka historických románů a próz ze současnosti, autorka divadelních, rozhlasových a televizních her, překladatelka z francouzštiny.

Kateřina Tučková - historička umění, práce z oboru, též spisovatelka, prozaička.

Michael Viewgh - Původně pedagog, nyní spisovatel.

Naopak jako autora populárně-naučné literatury z oblasti historie jsme našli např. Vojtěcha Zamarovského (popularizátor především starověku a klasické antiky); záznamy jeho knih můžete nalézt např. v České národní bibliografii (ČNB, http://aleph.nkp.cz/F/).

Píšete, že knihy potřebujete na přihlášku na vysokou školu. Pokud ještě studujete, zkuste se obrátit na vašeho profesora dějepisu, ten by Vám jistě poradil další spisovatele.

Použitá literatura:
* PAVERA, Libor a VŠETIČKA, František. Lexikon literárních pojmů. 1. vyd.
Olomouc: Nakladatelství Olomouc, 2002. 422 s. ISBN 80-7182-124-1.

* VLAŠÍN, Štěpán, ed. Slovník literární teorie. 2., rozš. vyd. Praha:
Československý spisovatel, 1984. 465 s.