Popravení odbojáři ve věznici Plötzensee

můj prastrýc byl roku 1942 kvůli odbojářské činnosti popraven v německé věznici Plötzensee. Chtěla bych se zeptat, proč byli někteří posíláni právě například do již zmiňované věznice a nebyli rovnou popraveni v Praze.
Děkuji za odpoveď

věznice Plötzensee spadala do působnosti berlínského Volksgerichthofu (lidového soudu), k němuž jako k instanci nadřazené oblastním soudům spadaly případy, uznávané tehdejší ideologií jako společensky nejnebezpečnější, sice vlastizrada, velezrada aj. Obecně tato instance soudila především politické vězně, odbojáře a obecně protirežimně činné osoby. Vynášení rozsudků v těchto případech přesahovalo pravomoci instancí protektorátního soudnictví, proto byla většina případů delegována právě berlínskému soudu, a vzhledem k tomu, že Plötzensee byla jednou z největších věznic v berlínském okruhu, je spojitost mezi stovkami (nejen) Čechoslováků a touto věznicí nasnadě.

Použité zdroje

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Vojenský historický ústav - knihovna

31.10.2017 20:05