popis erbu Albrechta z Valdštejna

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych popis erbu Albrechta z Valdštejna(1583-1634). Obrázek erbu jsem již nalezla, ale jeho popis (blason) nikoli. Děkuji za
pomoc.
(obrázek erbu je dostupný např. na www stránkách:
http://www.munovapaka.cz/vi[…]39&p1=&p2=1&p3=)

Odpověď

Dobrý den,

podařilo nám nalézt popis znaku Albrechta z Valdštejna v knize Bývalá česká šlechta ... Vyobrazení znaku je v knize pouze černobílé, oproti erbu, který jste uváděla, je znak navíc doplněn řádem zlatého rouna:

Hlavní štít (r. 1631) nahoře dvakrát dělený, uprostřed a dole jednou dělený, otočený řádem zlatého rouna: 1. pole (Meklenburk): černá býčí hlava ku předu obrácená s červenou korunou, stříbrnými rohy a zlatou houžví v chřípích na stříbrném. 2. pole (Frýdlant): modré se zlatou korunovanou orlicí. 3. pole (Zaháň-Zvěřín) napříč poloviční, nahoře červené s rostoucím zlatým andělem, dole modré se zlatým korunovaným lvem (původně gryfem). 4. pole (Roztoky): Červná býčí hlava s červenou korunou, stříbrnými rohy, kosmo ležící na zlatém. 5. pole napříč poloviční nahoře červené, dole zlaté. 6. pole (Venden): zlatý gryf na modrém. 7. pole (Stargrad): červené, na něm z oblak na levém okraji štítu roste nahé ženské (později brněné) rámě držící v prstech zlatý prsten s diamantem a zdobené stuhou. Střední štítek (Valdštejn): čtvrcený, v polích se střídají dvouocasí lvi korunovaní modří na zlatém v 1. a 4. poli a zlatí na modrém v 2. a 3. poli. Hlavní štít jest opatřen vévodskou čepicí.
BAČKOVSKÝ, Rudolf. předbělohorská i pobělohorská na svých sídlech v Čechách a na Moravě a ve svých znacích. [Díl 1]. Praha : Jindř. Bačkovský, 1948. s.
175.