ponožky v sandálech

Text dotazu

Hezký den,
zajímalo by mě, proč je společensky neúnosné nosit ponožky v sandálech či
jiných otevřených botách. Kdo a kdy zhruba toto pravidlo vymyslel nebo kdy
začalo platit?

Odpověď

Dobrý den,

omlouváme se za zpoždění v odpovědi - zodpovězení Vašeho dotazu od nás vyžadovalo časově náročnější pátrání.

Bohužel jak v knižních, tak i v internetových zdrojích se nám nepodařilo najít odpověď na Váš dotaz.

Zvyky vztahující se k oblékání jsou kulturně, geograficky a nábožensky podmíněny, a tak se dá předpokládat i to, že se vztah ke spojování otevřených bot s ponožky země od země liší - např. v tradičním japonském oděvu se toto spojení vyskytuje (jak v případě žen, tak v případě mužů) běžně. Dle postřehu mnoha pozorovatelů se obyvatele střední Evropy (Česka, Německa, Polska apod.) k "fenoménu" ponožek v sandálech staví benevolentněji než obyvatele anglofonních zemí (viz citace z Průvodce cestovatele Amerikou od Tomáše Pospíšila v diskuzi na stránkách http://www.myczechrepublic.com/boards/viewtopic.php?t=5862 ). Může to být dáno nepříznivými klimatickými podmínkami střední Evropy nebo konzervativnějšími mravy (ukazování prstů u nohou bývalo - zejména v případě žen, značně tabuizováno), může to ale pochopitelně být i důsledek mírné kulturní izolace těchto zemí v době totality, kdy se obecně nekladl příliš velký důraz na dodržování a kultivování etikety.

Nové archeologické výzkumy dokazují, že sandály a pleteninu typu ponožek nosili už Římané v antické Anglii (viz http://historicky.blog.cz/1009/ponozky-objevili-uz-stari-rimane-nosili-je-v-anticke-anglii-do-sandalu ; http://www.telegraph.co.uk/science/science-news/7964516/Romans-wore-socks-with-sandals-new-British-dig-suggests.html), což bylo zřejmě dáno klimatickým rozdílem mezi jihem a severem Evropy: tradiční římský obuv, jenž byl vyvinut v teplém podnebí, ve studené Britanii nechránil dostatečně dobře před chladem. Ve středověku a následujících období ovšem vyšší vrstvy nosily spíše zavřené boty, a tak se zdá, že se tato otázka v etiketě neřešila.

Sandály se jakožto běžná část pánského a dámského šatníku objevují až v druhé polovině 20. století, a tak pravidlo, aby se nenosily současně s ponožkami, bude zřejmě podobně staré. Obecně se zdá, že vztah módy a etikety byl, co se týče tohoto "prohřešku", vždy vstřícnější v případě žen - ponožky, puňčochy a puňčocháče se poměrně často nosily k otevřeným dámským botám v 80. letech, někdy se návrat tohoto spojení hlásá i v současné době (viz http://www.novinky.cz/zena/styl/146936-nejvetsi-hit-pristi-letni-sezony-budou-ponozky-v-sandalech.html; http://www.novinky.cz/zena/styl/112900-ponozky-v-sandalech-mozna-vejdou-do-mody.html).