pomnožná substantiva

Text dotazu

Prosím, vysvětlete mi, podle kterého vzoru a proč se skloňuje slovo DVEŘE. A jak zní pravidlo pro skloňování OBECNÝCH slov pomnožných.

Odpověď

Dobrý den, k pomnožným jménům a určování jejich rodu a skloňování se Příruční mluvnice češtiny vyjadřuje následovně:
"Povědomí o rodu zcela zaniklo u pluralií tantum (tj.jména pomnožná, např. dveře, játra, Budějovice); bez srovnání se vzory nejsme schopni určit, jakého josu rodu. Rodová unifikace se projevuje i ve shodě: vedle základní podoby "Rohová okna se otevírala špatně" se prosazuje forma "Rohová okna se otevíraly špatně". Tyto hovorové podoby nerozlišují formy pro neutra od forem pro feminina a neživotná maskulina. (str. 233,234)

Tatéž příručka uvádí na str. 262 skloňování slova "dveře" v ženském rodě:
"Substantivum dveře má v 7.pádě tvar podle kost: dveřmi."

Ústav pro jazyk český AV ČR uvádí na svých webových stránkách v rámci internetové jazykové příručky toto:
"Jména pomnožná mohou svými tvary označovat jak množství, tak jednotlivinu:
jedny nebo dvoje housle, nebo v některých případech jednotlivinu vůbec neoznačují (mluvidla). Tvary množného čísla jsou zde bezpříznakové, o množství nic nevypovídají. Množství se proto vyjadřuje pomocí číslovek druhových (dvojí plavky - dva druhy: jednodílné a dvoudílné) nebo souborových (troje kalhoty - tři kusy tohoto druhu oblečení) nebo je množství dáno kontextem."

"Pomnožná jména jsou často obtížně zařaditelná do rodové kategorie a to způsobuje následně nejistotu při výběru pádových tvarů. Vlivem nezřetelného původu názvu se často stává, že tato jména kolísají mezi rody a vzory. Proto v případě, že si nejsme jisti, k jakému skloňovacímu paradigmatu jméno přidělit, je nejvhodnější ověřit si gramatickou charakteristiku ve slovníku či jiné jazykové příručce."
Internetovou jazykovou příručku Ústavu pro jazyk český naleznete na adrese http://prirucka.ujc.cas.cz/ , do vyhledávacího pole výkladové části stačí zadat např. "pomnožná jména", "rod".

Na adrese http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=dve%C5%99e naleznete také uvedené všechny pády slova dveře.

S dotazem se můžete také obrátit na Jazykovou poradnu ÚJČ AV ČR, která je dostupná na adrese http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna , kde Vám odborníci na český jazyk jistě poskytnou uspokojivou odpověď.

Použitá literatura:
* GREPL, Miroslav a kol.. Příruční mluvnice češtiny. Vyd. 1.. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1995. 800 s. ISBN 80-7106-134-4.