Pomníky a památníky

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, kde by šlo najít data osob uvedených na pomnících
padlých v 1. světové válce v případě, že na pomníku je uvedeno pouze jméno
osoby.

Odpověď

Dobrý den,

nalézt podrobnější informace o obětech 1. světové války známe-li pouze jejich jméno, je velmi problematické. Je to dáno i velkým počtem padlých, téměř v každé větší vesnici lze nalézt památník obětem.

Východiskem pro zjištění životních dat by tak mohly být kroniky měst, ve kterých se pomník nachází a příslušný oblastní archiv.

Více informací o činnosti archivů spolu s odkazy na ně naleznete na adrese http://www.knihovny.cz/page.php3?IDM=6&IDMS=26 .

Můžete se také zkusit obrátit na Vojenský ústřední archiv http://www.vuapraha.army.cz/ , zda mají ve svých fondech k Vašemu dotazu relevantní informace, popř. zda Vám poradí, jak byste mohl při bádání postupovat.

Užitečné by také mohly být monografie, které se věnují právě památníkům válečných obětí. Mohou v nich být uvedeny popisy, jak probíhalo pátrání po zemřelých, kterým jsou památníky věnované, odkazy na další zajímavou literaturu k tomuto tématu popř. na instituce, které se zabývají dějinami 1.

světové války nebo právě již zmiňované archivy. Uvádímo Vám některé z nich:

* ČERNÝ, Zbyněk; DOSTÁL, Tomáš. Bolest v kameni : pomníky vojákům z chebských jednotek padlým v první světové válce = Schmerz in Stein : Denkmäler für im Ersten Weltkrieg gefallene Soldaten der Egerer Einheiten. 1. vyd.. Cheb : Krajské muzeum Karlovarského kraje, Muzeum Cheb, 2007. 251 s. ISBN 978-80-85018-60-8. * HORÁČEK, Jaromír. Jilemnicko : světová válka - převrat : [na oslavu 20. výročí státní samostatnosti ve prospěch pomníku padlým a zemřelým vojínům ...]. Jilemnice : [s.n.], 1938. 354.

-registrování uživatelé NK ČR si mohou exemplář knihy objednat prostřednictvím naskenovaného katalogu KATIF (http://katif.nkp.cz/ ).

-záznam naleznete v Generálním katalogu I (http://katif.nkp.cz/Katalogy.aspx?katkey=010GK1 )/ Holv - Janai/ Hoppe G-Horak/ záložka č.809.

* TOMÁŠEK, Josef. Liblín : Popis Liblína s náčrtkem dějepisným. Liblín : Komitét pro stavbu pomníku padlých vojáků liblínských, 1934. 42 s.

* KULÍŠKOVÁ, Šárka; ULRYCH, Antonín; VOBORNÍK, Pavel. Osudy horeckých vojáků za první světové války : pomníky padlým Choceňska a Kostelecka. 1. vyd.. Kostelecké Horky : Spolek Dům z modrého kamene : Spolek pro historii Kosteleckých Horek, 2005. 70, [20] s., [16] s. ISBN 80-239-5805-4.

* STEIN, Karel. Pomníčky Lužických hor a Českého Švýcarska. Liberec : Vestri, 2005. 125 s. ISBN 80-903029-3-9.

* DOBROMYSL, Milouš; CIRONIS, Petros. Popis památníků první a druhé světové války na Rokycansku. V Rokycanech : Státní okresní archiv, 2001. 43 s. ISBN 80-238-6960-4

* KRŮTA, Václav; BEDNAŘÍK, Tomáš. Osudy v kameni : soupis pomníků, památníků a pamětních desek obětem 1. a 2. světové války na Rakovnicku. Rakovník : Raport, 2006. 334 s. ISBN 80-902190-4-7

* Památník obětí světových válek a národně osvobozovacích bojů v okrese Brno-venkov. [zpracoval Vojtěch Žampach]. 1. vyd.. Rajhrad : Státní okresní archiv Brno-venkov, 2000. 750 s. ISBN 80-85048-79-5

* BENDA, Jan; LEŠENAR, Bořivoj; BLAŽEK, Alois. Památníky obětem první a druhé světové války 1914-1918, 1939-1945 na Šumpersku, Zábřežsku a Mohelnicku. [Šumperk] : Občanské sdružení Klub vojenských důchodců při Krajském vojenském velitelství Olomouc se sídlem v Šumperku, 2007. 131 s. + errata (1 l.). ISBN 978-80-254-1578-8

Záznamy knih spolu s možností objednání naleznete v online katalogu NKC, který je dostupný na adrese http://sigma.nkp.cz/F/ . Informace o dostupnosti ve fondech ostatních knihoven v ČR naleznete v Souborném katalogu ČR na adrese http://sigma.nkp.cz/F/ . Další dokumenty můžete vyhledat pomocí hesel: pomníky 1.světová válka, památníky 1.světová válka, válečné oběti, atd.