Pomník, zámecký park Telč

Text dotazu

Dobrý den, objevila jsem v zámeckém parku v Telči kamenný pomník, na kterém je německý text, ze kterého jsem rozluštila pouze jméno Leopold Podstatzky Lichtenstein a rok MDCCCVIII (1808). Nemohu o tomto objektu nalézt žádné informace, proč a kým tam byl postaven ani z jakého důvodu. Pomohlo by mi jakékoliv vodítko, literatura apod.

Odpověď

Dobrý den,

o  pomníčku Leopolda Podstatzky Lichtensteina a o důvodech, proč byl postaven, se můžete dočíst v níže uvedeném dokumentu, avšak je to jen malá zmínka:

GRYCOVÁ BENEŠOVÁ, Helena a PROCHÁZKA, Lubomír. Telč a okolí. Vydání první. Praha: Paseka, 2016. 191 stran. Zmizelá Morava. ISBN 978-80-7432-702-5. ( na straně 18.) PILNÁČEK, Josef. Genealogie Podstatských z Prusinovic. Brno: Rod Podstatských Lichtensteinů z Prusinovic, 1929. 30 s. (tento výtisk bohužel není možné objednat z fondu NK ČR, ale mohl by být významným vodítkem ve Vašem bádání, můžete se jej však nalézt ve fondu  jiné knihovny - podle všeho se nalézá v Slezském zemském muzeu v Opavě, Historickém ústavu Akademie věd a Knihovně Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně).

Rodině Podstatských Lichtenstein již byl věnován dotaz na Ptejte se knihovny, z toho důvodu Vás ohledně hlubšího výzkumu této tématiky odkážeme tam:

Použité zdroje

http://www.ptejteseknihovny[…]-podstatzky-li-e-chtenstein