Pomník padlým na Bílé hoře

Text dotazu

Dobrý den, blíží se 389. výročí bitvy na Bílé hoře, chtěl bych se tedy zeptat kde jsou všude památníky padlým v této bitvě. Případně, zda-li je nějaký památník v okolí Brna. Poslal jsem Vám přes stránky "Ptejteseknihovny.cz" již několik dotazů i v minulosti, vždy mi přijde odpověď, která mě většinou potěší, ale já Vám pak nemám jak poděkovat. Chtěl bych se tedy zeptat, jaký mail mám k tomuto účelu použít. Díky za odpověď a přeji hezký zbytek dne.

Odpověď

Dobry den, jsme radi, ze jste se sluzbou Ptejte se knihovny spokojeny. V pripade, ze bychte chtel vyjadriv svoje zkusenosti s touto sluzbou...

Pomnik bitvy na Bile hore jsme nasli pouze na prazske Bile hore. V Brne se nachazi rada vojenskych pamatniku, ale s nepodarilo se nam vyhledat zadny, ktery by byl spojeny s touto bitvou. Pokud byste mel zajem, na strankach mesta Brna je uverejnena databaze brnenskych pametnich desek, pomniku atd. (http://brna.cz/home-mmb/?acc=objekty).

V Rime byl na pamatku teto udalosti postaven kostel Panny Marie Vitezne (Sancta Maria della Vitoria, http://en.wikipedia.org/wiki/Santa_Maria_della_Vittoria), kde byl az do zniceni pozarem uchovavan original obrazu Madony Strakonicke, jemuz katolicka strana pripisovala vyrazny podil na svem vitezstvi. V sakristii kostela lze vsak dodnes spatrit obrazy a prapory pripominajici belohorskou bitvu.  Na vlastni Bile hore byla v letech 1622-1624 vystavena  prosta kaplicka sv.Vaclava, v letech 1628 az 1673 byl ucinen neuspesny pokus o vystavbu klastera servitu a v letech 1704-1740 tam vznikl barokni poutni komplex Panny Marie Vitezne (http://www.pis.cz/cz/praha/pamatky/panna_marie_vitezna_na_bile_hore). V roce 1920 byla navic opodal navrsena dnesni mohyla (http://www.hrady.cz/index.php?OID=1660). V prubehu 19.stoleti se totiz postupne zacal vytvaret novy mytus, v nemz Bilou horou skoncila velka a slavna epocha ceskych dejin. S navrhem pripomenout tuto udalost postavenim pomniku vystoupil v roce 1904 brevnovsky starosta Jan Kolator, ktery byl v te dobe take starostou  sokolske Podbelohorske zupy. V jeho navrhu byl pomnik prostou mohylou z tesaneho kamene a hliny. Kolatoruv navrh pocital s dokoncenim pomniku k vyroci bitvy v roce 1920, mezitim ale byly zpracovany a predstaveny navrhy sochare Stanislava Suchardy a architekta Josefa Gocara a pozdeji i projekt sochare Frantiska Bilka na vystavbu monumentalniho pamatniku. Z jejich navrhu seslo, predevsim pro financni narocnost, a tak sokolove odevzdali svuj pomnik naroku 7.11.1920. Blizsi popis nerealizovanych navrhu naleznete v knize Cerny den na Bile hore.

pouzita literatura:
* Kniha o Praze 6. 3.uprav.rozs.vyd. Praha : Milpo, 2004. s. 44. ISBN 80-86098-35-4.
* UHLIR, Dusan. Cerny den na Bile hore : 8. listopad 1620. Brno : AVE, 1998. s. 166-168. ISBN 80-902242-6-1.
* FRYSCOK, Miloslav Alexej. Vojenske hroby a pamatniky mesta Brna. Brno : Simon Rysavy, 2000. 83 s. ISBN 80-86137-39-2.
* http://www.vets.estranky.cz/.