Polonéza

Text dotazu

Prosím kdo psal polonézy, vhodné k předtančení na ples?

Odpověď

K Vašemu dotazu uvádíme pro doplnění :
polonéza je označení pro polský národní tanec ve 3/4 taktu, slavnostního rázu, od 17. století to je oblíbený společenský tanec šlechty. Vznikl ze starého lidového tance zv. chodzony.
Francouzský název polonaise souvisí spíše s dvorskými slavnostmi, a to jednak na polském území a jednak v cizině (Francie, Španělsko, Švédsko, Německo).
Za nejstarší známou polonézu se pokládá koleda "W zlobie lezy" z počátku 17. století. Od pol. 18. stol. se polonéza ustavuje jako oblíbený instrumentální žánr. M.K. Ogiňski vytváří na 20 klavírních polonéz, J.Kozlowski komponoval velký počet orchestrálních polonéz a skladby tohoto typu se objevují i u Chopinových učitelů J.Elsnera a V.Živného (původem Čech). Samostatné polonézy i polonézové části , orchestrální či divadelní psali hojně skladatelé jako L.v. Beethoven, C.M.Weber, F.Schubert, R. Schumann, F.List, P.I.Čajkovsji. Největší rozkvět zaznamenala polonéza v období romantismu : vrcholné umělecké stylizace dosáhla v klavírní tvorbě F. Chopina, na nějž navázal S.Maniuszko. Virtuózní houslové polonézy psal v 19. st. i pražský rodák J.V.Kalivoda, F.Laub, ad. Od sklonku 19. století je útvar polonézy aktualizován buď jako taneční skladba, nebo jako poslechový kus populárního určení.